-

stanislaw-orda : unukalhai (unuk.al.hayah@gmail.com)

… à propos

W nawiązaniu do dzisiejszej notki Coryllusa odgrzebałem zarchiwizowany przez siebie tekst blogera o nicku „trez”, opublikowany na s24 niecałe 1,5 roku temu (w grudniu 2017 r.), który to tekst nie stracił waloru aktualności. Tekst ukazał się pod tytułem „Kim jest Mateusz M.?”

Oto przedruk ww. tekstu:

Wczoraj napisałem krótką notkę o tym, jak Morawiecki:
- miał zostać ministrem PO lub PIS niezależnie od wyniku wyborów,
- w pierwszym roku przygotował pokaz slajdów, co pozwoliło mu na wygryzienie ministra finansów, który uszczelnił VAT i zwalczył mafię paliwową,
- w drugim roku wygryzł premier, która wygrała dla Dudy wybory prezydenckie i wybory parlamentarne, wprowadziła 500+ oraz cieszy się poparciem wyższym niż poparcie własnej partii.

Nie wyjaśniłem, dlaczego tak się stało. Dlaczego pokaz slajdów ma moc większą niż naprawa finansów publicznych, 500+ i wygrane wybory.

Jaką MOC ma pokaz slajdów?
Niezależnie od sympatii politycznych - rozumiecie coś z tego?

Korpo - kultura

Pokazów slajdów z wykresami finansowymi nie kieruje się zwykle do wyborców, oni żyją czym innym, mają realne problemy i nierealne emocje. Interesuje ich wysokość emerytury, dokopanie sąsiadowi, Euro 2012, pokazanie języka Niemcom, wina Tuska, kot Kaczyńskiego, pochód listopadowy, pochód tęczowy itp.

Pokazów slajdów z wykresami finansowymi nie kieruje się też do polityków, ich interesują wpływy, stanowiska, spółki, miejsca na listach, rozliczenie poprzedników, czasem zadowolenie wyborców, skrócenie kolejek do lekarza itp... Który polityk w Polsce rozumie różnicę między OFE a TFI?

Pokazy slajdów kieruje się do inwestorów. Wchodząca na rynek akcji spółka publikuje prospekt emisyjny. Mówi - to jest mój plan, zarobię tyle, przeleje tyle, kup mnie. Prezesi banków inwestycyjnych, funduszy equity, finansowa śmietanka operuje slajdami.

Celem slajdów jest więc przekonanie inwestora. To wygenerowany w power poincie krzyk KUP MNIE lub POŻYCZ MI PIENIĄDZE. Slajdy nie były więc kierowane do nikogo w Polsce. Były kierowane na zewnątrz.

Plan Morawieckiego

Co jest więc na tych slajdach? Na pierwszy rzut oka kilka ogólników. Pieniędzy własnych mamy tyle, tyle da nam Unia, tyle warte są nasze spółki. Potrzebujemy gotówki na realizację Wielkich Inwestycji. O samych inwestycjach nie ma tam nic. Nie wiadomo czy inwestować będziemy w elektromobilność, polsko-ukraiński helikopter, wielkie lotnisko w każdej gminie, boiska piłkarskie i baseny... Nic nie wiadomo.

Wiadomo, że mamy:
1. Spółki Skarbu Państwa o wartości jakiejś tam,
2. Ileś tam "środków w OFE",
3. Możliwość "uzyskania" jakichś środków od podatników,
4. Dotacje unijne.

Mamy też cele:
1. wzrost inwestycji do poziomu ponad 25 proc. PKB,
2. wzrost udziału nakładów na B+R do poziomu 2 proc. PKB,
3. wzrost liczby średnich i dużych przedsiębiorstw do ponad 22 tys.,
4. więcej polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (wzrost o 70 proc.),
5. wzrost produkcji przemysłowej wyższy od wzrostu PKB,
6. PKB per capita Polski na poziomie 79 proc. średniej unijnej.

Co wiadomo o sposobie realizacji tych celów przy pomocy wymienionych środków? Niewiele. Ale coś wiadomo.
Wiadomo, że potrzebujemy biliona lub dwóch bilionów złotych.

Skąd wziąć dwa biliony złotych?
Od inwestorów.
Jak je uzyskać?

Przygotowanie gruntu:

1. Od ponad roku spółki Skarbu Państwa nie inwestują właściwie w nic. Wykazują więc spore zyski.
2. Państwo samo z siebie też nie inwestuje, uszczelnia VAT, pokazuje więc dobre wyniki budżetowe.
3. Mimo rosnącej inflacji stopy procentowe pozostają bez zmian.
4. Po likwidacji MS i przejęciu MF Morawiecki ma w ręku większość spółek.
5. Nadzór nad PZU (więc również Aliorem i PEKAO) przejęła Beata Szydło... I nie ma Beaty.
6. Sakiewicz krzyczy o odsuwaniu Macierewicza... Boi się o wpływy w PGZ (Polskiej Grupie Zbrojeniowej - przypis mój). Jeżeli Macierewicz zachowa stanowisko, PGZ trafi w ręce... wiadomo kogo.
7. Ministerstwo Energii jest tak pasywne, że wykona każde polecenie.
8. Coraz więcej mówi się o zmianach w OFE. Konkretów większość ludzi nie rozumie, rozumieją tylko że środki, czyli zgromadzone w OFE akcje polskich przedsiębiorstw, będą "pracować dla państwa".

Morawiecki przejął lub zaraz przejmie WSZYSTKIE liczące się spółki Skarbu Państwa i PRAWIE WSZYSTKIE liczące się spółki prywatne notowane na GPW.

Teraz pytanie brzmi: skąd wziąć dwa biliony złotych kontrolując 70% dużych firm polskich?

Dług korporacyjny

Większość Polaków myśli, że kapitał zachodni czyha tylko na przejęcie polskich firm. A to przecież czysta głupota. Czy kapitał polski czyha na przejęcie firm na Ukrainie i Białorusi? Niby po co?

Kapitał zachodni w udziały inwestuje, ale w bardzo małym stopniu. To, co dało się łatwo sprzedać, zostało już dawno sprzedane. Dług państwowy ma za to ograniczenia konstytucyjne i unijne. Rostowski kreatywną księgowość rozbudował do tego stopnia, że więcej już się po prostu nie da pożyczyć.

Kapitał zachodni inwestuje przede wszystkim w obligacje korporacyjne i produkty pochodne. Pożycza pieniądze firmom i spekuluje na CDS-ach. [
https://pl.wikipedia.org/wiki/Credit_default_swap - przypis mój]
Zarabia, nie musząc płacić górnikom szesnastek i barbórek. Na zachodzie natomiast nie ma już w co inwestować. Na obligacjach łupkowych w USA jest bańka większa niż mieszkaniowa w 2008 r., sam Deutche Bank zapakowany jest w CDS-y o wartości 35 bilionów dolarów, rentowność obligacji jest na zachodzie ujemna... Nawet dziwolągi jak Bitcoin kosztują pięciokrotnie więcej niż złoto.

W Polsce ten rynek praktycznie nie istnieje. O co tu chodzi?

Notkę zacząłem od pytania, jaką MOC ma pokaz slajdów, że pozwala na dymisję premiera i ministra finansów.

Otóż Morawiecki zaproponował inwestorom umowę:

70% dużych Polskich firm wyemituje obligacje. Spółki Skarbu Państwa wyemitują obligacje, kontrolowane przez państwowe TFI spółki giełdowe wyemitują obligacje, wszyscy się zadłużą. Polska zostanie dosłownie zalana pieniędzmi. Pożyczy dwa biliony złotych i je szybko wyda.

Od kogo pożyczy? Od zapraszanego do Polski Goldmana, JP Morgana, Santandera... Te banki dostały już zaliczkę, od zeszłego roku emitują w imieniu Skarbu Państwa obligacje skarbowe.

Na co wyda? Na cokolwiek. Na elektromobilność, polsko-ukraiński helikopter, megalotnisko w każdym powiecie, startupy... Miś... Ważne, że wyda.

Jakaś część z tych inwestycji może się nawet okazać trafiona. Większość nie, bo efektywność inwestycji nie będzie celem. Celem będzie szybkie wydanie ogromnych pieniędzy. Pieniędzy dwa razy większych niż nasz obecny dług publiczny.

Pieniądze te trafią częściowo do Niemiec, częściowo do Chin, częściowo do USA. Sporo zostanie w Polsce.
Do realizacji mega inwestycji potrzebne będzie jakieś 5 milionów pracowników z Ukrainy. Wzrost PKB będzie szalony. Jak za Gierka. Przez 5 lat. Później będzie jak w Grecji.

Dlaczego za rządów PO nagrany u Sowy minister mówi, że Fogelman twierdzi, że Morawiecki ma zostać Ministrem Skarbu? Bo kancelaria Fogelmana pośredniczy w praktycznie wszystkich emisjach obligacji polskich firm. I chwali się tym na własnej stronie. Można to łatwo sprawdzić.

Dlaczego po wygranych przez PiS wyborach Morawiecki wygryza Szałamachę i Szydło? Bo Szałamacha, likwidując Ministerstwo Skarbu, rozproszył nadzór nad spółkami i teraz tylko premier może zebrać w ręku całość.tagi: iii rp 

stanislaw-orda
3 maja 2019 11:39
16     1248    5 zaloguj sie by polubić
komentarze:
histeryk @stanislaw-orda
3 maja 2019 12:40

wszystko być może...

A te słowa wypowiedział po rozmowie z Fogelmanem?

Dla mnie nie ma takiego tematu, że będziemy zwracać. W moim odczuciu, to jest absolutnie wykluczone, żebyśmy my byli odpowiedzialni za jakiekolwiek odszkodowania. My powinniśmy otrzymać ogromne odszkodowania

https://wpolityce.pl/polityka/445015-zaplacimy-za-447-morawiecki-to-wykluczone?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wPolitycepl+%28wPolityce.pl+-+Najnowsze%29

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @histeryk 3 maja 2019 12:40
3 maja 2019 13:28

Ale  czy kogoś w rodzaju Fogelmana interesuje Twoja albo moja opinia w tej kwestii?

zaloguj się by móc komentować

Draniu @histeryk 3 maja 2019 12:40
3 maja 2019 13:43

Kolejne noty nie rozumiesz.. Gdzie w niej zauwazasz wątek odszkodowań?  Bardzo dobry tekst o mechanizmach w polityce i o tym co o niej decyduje.. Doskonale uzupełnienie dzisiejszej noty Coryllusa.. 

Wiesz co, nieznosne jest to Twoje linkowanie wpolityce.. Kurcze, wyrocznią jest dla Ciebie , nie stac Cie na samodzielne myslenie ?  Czy musisz poruszac sie w myśleniu po koleinach,ktore narzucaja nam media, wszak one nie sa niezalezne, a ta ktora ciagle linkujesz wyraznie sympatyzuje z partia rządzącą.. 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @stanislaw-orda
3 maja 2019 14:12

Plus duży za notkę.

No to nam "poprawiłeś" humory, Unu, w to dwuznaczne święto... :(

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @stanislaw-orda
3 maja 2019 14:50

Sprytne i wielce prawdopodobne... a poniekąd już się dzieje. Najlepsze jest to że naród zadowolony, bo i jemu coś z tych bilionów po drodze spada. Zaś gewałt/szum urządzany wokół nierozsądnych roszczeń, z których nikt (oficjalnie) nie zamierza wypłacić ani złotówki, skutecznie osłania ten kanał/metodę o której mowa... Kanał całkowicie legalny i utrwalony w głowach wyborców jako wielki sukces gospodarczy (więc tu nie zgodzę się z tym że slajdy nie są kierowane do wyborców/narodu)... Zupełnie jak 500 plus do którego wszyscy się przyzwyczaili, bo w końcu "jakby tak pominąć koszt obsługi to jest to zwrot podatku".

Skończy się Grecją, i kiedyś zupełnie innym rozumieniem słów, tak podniośle dziś wybrzmiewających na okoliczność "uchwalenia Konstytucji 3go maja", że "jeszcze Polska nie zginęła..." póki wydajemy.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @KOSSOBOR 3 maja 2019 14:12
3 maja 2019 15:20

Ja nie świętuję (stawiam płot).

Kiedys zrobiłem takie porównanie, czy jakiś wers z Konstytucji Majowej znajduje się w obecnie obowiązującej, wypichconej wszak przez  mentalnych totalistów.

No i nie znalazłem ani jednego. Zatem jakąż to  rolę ma pełnić ten plemienny totem nazywany Konstytucją majową, skoro nie ma on żadnych merytorycznych odniesień do wspólczesności.

 

zaloguj się by móc komentować

KOSSOBOR @stanislaw-orda 3 maja 2019 15:20
3 maja 2019 16:24

Ja też nie świętuję. Ale za komuny wywieszaliśmy ostentacyjnie flagi nie 1-go maja, jak kazano, a właśnie 3-go. Wtedy były inne odniesienia. /Wtedy i II RP zdawała nam się rajem utraconym./ 

Z szacunku dla tej pamięci i z zimna oraz deszczu nie maluję dzisiaj płotu, a powinnam :)

 

zaloguj się by móc komentować

MZ @KOSSOBOR 3 maja 2019 16:24
3 maja 2019 17:15

Ja świętuję Święto Najświętszej Maryji Panny a nie jakiejś masońskej "konstytucji"

zaloguj się by móc komentować

syringa @KOSSOBOR 3 maja 2019 16:24
3 maja 2019 17:15

Dzis jest przede wszystkim swieto Matki BOskiej Krolowej Polski!

I dzis wywiesilam bialo-niebieska (maryjna) flage -obok bialo-czerwonej. BO to jest i powinno byc zrosniete.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @stanislaw-orda
3 maja 2019 17:23

> Do realizacji mega inwestycji potrzebne będzie jakieś 5 milionów
> pracowników z Ukrainy. Wzrost PKB będzie szalony. Jak za Gierka.
> Przez 5 lat. Później będzie jak w Grecji.

Te pięć lat liczymy od grudnia 2017, gdy został premierem, czy to się już zaczęło wcześniej?

zaloguj się by móc komentować


przemsa @stanislaw-orda 3 maja 2019 17:56
3 maja 2019 19:10

Autor podaje wprawdzie dokładną liczbę lat, ale jednak nie do końca wyraża się precyzyjnie, a ja wolałbym wiedzieć, kiedy konkretnie będziemy mieć tu Grecję. No i może jeszcze, czy ewentualna wygrana PO w tegorocznych wyborach zeruje licznik?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @przemsa 3 maja 2019 19:10
3 maja 2019 19:32

Zapytaj autora.

PS

Nie zgrywaj się, że nie rozumiesz konwencji podobnych tekstów.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @stanislaw-orda
3 maja 2019 19:45

Wiadomo, że się zgrywam. Ale też całkiem serio się czepiam, bo autor tego tekstu, skoro już pozwala sobie na tak groźnie brzmiącą i na dodatek jeszcze bliską czasowo puentę, powinien moim zdaniem trochę bardziej się wysilić. Przecież on wprost zarzuca rządowi grę na kryzys. Wbrew polskim interesom. Zgodzisz się, że to dość grubego kalibru publicystyka. 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @przemsa 3 maja 2019 19:45
3 maja 2019 19:59

To, że zamieszczam cudzy tekst, nie oznacza, że zgadzam się z każdym słowem, czy z każdą opinią w takim tekście.

Zamieszczam  cudze teksty wówczas, gdy moim zdaniem zawierają jakąś wartość dodaną, nie stanowią zwykłego zbioru banałów, ogólników czy  propagandowych klisz. Jeśli chodzi o teksty innych blogerów to jest akurat pierwszy przypadek w mojej karierze blogerskiej. A to może znaczyć, iż powinienem ją  w miarę szybko zakończyć.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @stanislaw-orda 3 maja 2019 19:59
3 maja 2019 20:08

> Zamieszczam  cudze teksty wówczas, gdy moim zdaniem zawierają jakąś
> wartość dodaną, nie stanowią zwykłego zbioru banałów

Owszem, ten tekst zdaje się być czymś więcej niż zbiorem banałów, jednak mnie nie przkonał. Nie jest to jednak tylko wina cytowanego autora, ale głównie moja. Po prostu nie mam wiedzy, by zweryfikować wszystko, co tam napisano. Całościowo brzmi jednak odpowiednio złowieszczo, by wytworzyć przekonanie, że coś jest na rzeczy. A ja już od dawna, gdy uderza się w takie tony, robię się ostrożny.

> Jeśli chodzi o teksty innych blogerów to jest akurat pierwszy przypadek
> w mojej karierze blogerskiej. A to może znaczyć, iż powinienem ją 
> w miarę szybko zakończyć.

Nie, nie powinieneś.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować