-

stanislaw-orda : unukalhai (unuk.al.hayah@gmail.com)

Czy to sprawa światopoglądu?

Współcześni nam barbarzyńscy neopoganie zasiadający w ławach parlamentarnych publicznie twierdzą, iż mordowanie dzieci nienarodzonych to sprawa światopoglądu każdego z osobna. I z tego otóż powodu wprowadzają dyscyplinę głosowania w sprawie przekonań, wedle  owej nomenklatury, światopoglądowych.
Ten elementarny brak logiki prowokuje pytanie, o co tu chodzi?

Z sensowną odpowiedzią jest jednak spory kłopot.

Może zatem tak.

W starożytnej Ziemi Kanaan i w dużej połaci Bliskiego Wschodu oddawano cześć pogańskiemu bożkowi (bałwanowi) znanemu pod imieniem Moloch albo Ba’al. Poza rozmaitymi plemionami zamieszkującymi ten obszar świata, głównie zaś Fenicjanami i Babilończykami, kult taki był praktykowany również w kulturze minojskiej (mit o Minotaurze). Otóż Ba’al znaczy król-byk. Z kolei określenie „moloch” wywodzi się z aramejskiego i fenickiego rdzenia mlk, który  czytany z hebrajska brzmi  jak „molek” albo „molok”, a  oznaczał ofiarę składaną z nowo narodzonych dzieci, w szczególności zaś z pierworodnych synów.

Ofiara ta była składana w ten sposób, że figura bałwana zwanego Ba’al wykonana była z brązu i trzymała wyciągnięte przed sobą ręce skierowane dłońmi ku dołowi. W te ręce wkładano noworodka, a pod nimi rozpalany był ogień, którego płomienie rozgrzewały metalowe dłonie. Gdy dziecko zaczynało się piec niczym na ruszcie, kapłani walili w wielkie bębny aby zagłuszyć krzyk dziecka. Gdy spalone ciało skurczyło się wówczas spalone szczątki spadały w ognisko.

Oczywistym jest, że pogańscy mieszkańcy Kanaanu wyznawali stosowny światopogląd, w którym składanie właśnie takich ofiar stanowiło przejaw ich rozumienia świata i konieczności przebłagania bożka, aby zapewnić sobie jego przychylność w rozmaitych kwestiach ciężkiej egzystencji, w tym np. w kwestii nadumieralności noworodków, co wszak było skutkiem drastycznego nierozumienia zasad higieny tudzież braku rozeznania co do rodzaju zagrożeń okołoporodowych wśród  społeczeństw tamtej epoki historycznej

Był  jeden wyjątek pośród ludów Kanaanu, który zerwał z ww. praktyką, a mianowicie zakaz takiej praktyki powstał wśród klanów hebrajskich (pokoleń). Zakaz składania dzieci na ofiarę przebłagalną (a szerzej ludzi) otrzymał w mozaizmie (późniejszym judaizmie) sankcję nakazu boskiego, co znalazło wyraz   w piatym przykazaniu Dekalogu (nie zabijaj niewinnego i bezbronnego bliźniego swego, czyli nie morduj), a ilustrację fabularną w biblijnej przypowieści oAbrahamie i jego synu Izaaku. Niewątpliwie ta praktyka, tak odmienna od kultywowanej przez wszystkie okoliczne ludy, także była przejawem stosownego światopoglądu. Pytanie, skąd się on wziął u Hebrajczyków?  A to kieruje nas do  drugiego  pytania, czyli skąd wziął się światopogląd u naszych swojskich  dzisiejszych  neopogan, o którym było na początku notki?

 

 

 tagi:

stanislaw-orda
11 stycznia 2018 19:16
57     2509    11 zaloguj sie by polubić
komentarze:

pink-panther @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 19:18
11 stycznia 2018 19:24

Lista tych, co głosowali za procedowaniem projektu pro-aborcyjnego została opublikowana. Cała wierchuszka władzy PiS - 58 osób. Sprawę uratowała ekipa Kukiz-15.  To są ludzie organicznie niezdolni do stanięcia twardo przy Wierze, na którą się powołują oferując swoje usługi wyborcom. Znak czasu.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @valser 11 stycznia 2018 19:27
11 stycznia 2018 19:38

To było do przewidzenia. Tutej zero zaskoczeń. Ta opcja ma oczy zwrócone na Berlin a tam już małżeństwa jednopłciowe zalegalizowali.  Jesteśmy "do tyłu" a oni w rozpaczy.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @stanislaw-orda
11 stycznia 2018 19:38

Być może źródłem kultu, w którym składano ofiary z ludzi byli Fenicjanie. W Kaagine w miejscu zwnym Tofet składano ofiary z nowo narodzonych lub bardzo małych dzieci,  a także szczątki spalonego drewna oliwnego. Na cmentrzysku przy świątyni odkryto spalone szczątki kostne dzieci. Wiele lat badacze spierali się, czy to prawda, ale ostatnio zostało to potwierdzone i to raczej definitywnie. Potwirdziły się słowa Diodora Sycylijskiego:

"Był bowiem u nich spiżowy posąg Kronosa z ramionami wyciągniętymi w taki sposób, że były opuszczone ku ziemi, powierzchnie dłoni zaś zwrócone na wierzch, tak więc dziecko złożone na dłoniach staczało się i spadało do rowu, w którym palił się ogień."

Ten sam autor pisze:

"W dawnych czasach oni (Kartagińczycy) byli przyzwyczajeni do poświęcania temu bogu najszlachetniejszych z ich synów z, ale ostatnio, potajemnie kupują i wykarmiają obce dzieci, wysłając je na ofiarę."

Pismo Święte podaje, że koło Jerozolimy znajdowało się miejsce o tej samej nazwie i funkcji (Jr 7, 31-34).

Tofet w Kartaginie

Urna ze spalonymi szczątkami dziecka z tofetu w Kartaginie

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @stanislaw-orda
11 stycznia 2018 19:53

Pełna lista tych, którzy chcieli z Dobrej Zmiany, którzy chcieli dalej procedować aborcyjny projekt "Ratujmy kobiety". Od razu widać, że to głosowanie było bardzo ważne. To był test na lojalność wobec Systemu. Stalowe Oko Systemu uważnie obserwowało i ci z PiS'u chcieli, aby ich dostrzegło. Jest i Pani Kruk i Pani Pawłowicz ... Wszyscy ważni są!

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @stanislaw-orda
11 stycznia 2018 19:53

Ja jestem zdania, że był to kult minojski (Kreta i okolice), który przejęli Fenicjanie, a od nich i inni, w tym w Kanaanie.

Zresztą, czy Fenicjanie to nie są aby "minojczycy"?

No, ale głowy, rzecz jasna, za taką opinię nie dam.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 19:53
11 stycznia 2018 20:21

To jest także możliwe. Z Krety minojskiej znane są dowody na składanie ofiar z ludzi, dorosłych i dzieci. W sanktuarium górskim Anemospilia w pobliżu Iouktas odkryto w kilku pomieszczeniach szkielety ludzkie, które mogą wskazywać na składanie ofiar z ludzi. Co więcej w sanktuariach  jaskiniowych stwierdzono ślady spożywania wina i substancji psychoaktywnych (produkowanych prawdopodobnie na bazie maku). Z czasów wybuchu Santorini są znane ślady ofiar z dzieci. Są też pewne ślady takich ofiar z okresu mykenskiego:

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda
11 stycznia 2018 20:24

ale Mykeny były chyba do czasu erupcji na Therze wasalem Knossos.

zaloguj się by móc komentować

Stalagmit @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 20:24
11 stycznia 2018 20:30

Tak. Ale kiedy Mykeńczycy przejęli kontrolę, ofiary z ludzi nie ustały na Krecie.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @pink-panther 11 stycznia 2018 19:24
11 stycznia 2018 20:31

Oni są wierzący, ale przecież bez przesady.

Dekalog to sporo za dużo jak na ich możliwość percepcji.

zaloguj się by móc komentować

Zbigwie @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 19:18
11 stycznia 2018 20:34

O sensie i znaczeniu krwawych ofiar w świecie przedchrześcijańskim i o tzw. "mordach rytualnych":

http://www.hrono.ru/libris/lib_b/butkev01.html

 

zaloguj się by móc komentować

Tytus @mniszysko 11 stycznia 2018 19:53
11 stycznia 2018 20:50

Po tym głosowaniu nie jest dziwne, że siostra Krystyny Pawłowicz popiera KODziarzy, a bracia Kurscy też są niby po przeciwnych stronach.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 20:31
11 stycznia 2018 20:53

No tak. Nie należy przesadzać z takimi sprawami, bo można zostać "bigotem" a to jest "najgorsze ze wszystkiego".:))

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Stalagmit 11 stycznia 2018 20:30
11 stycznia 2018 20:54

ofiary z ludzi trwały do wojen punickich.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @stanislaw-orda
11 stycznia 2018 20:56

I co ,i nadal zwolezwolennicy PiS-u, niczego nie zauważą i będą milczeć.. O mały włos .. Ten nopoganizm i szatanski pomysł dalej byłby kontynuowany..  

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Draniu 11 stycznia 2018 20:56
11 stycznia 2018 21:00

A cóż ja na to mogę poradzić?

Syndrom wyparcia poaborcyjnego dotyczy ludzi ze wszystkich środowisk.

 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @mniszysko 11 stycznia 2018 19:53
11 stycznia 2018 21:01

Na liście mamy kilku ministrów "najważniejszych", panowie Wąsik i Kamiński z CBA i jest "biedny" Antoni Maciarewicz. Do pani Krukowej sama popełniłam mejla- gotowca  z tymi obrazkami narysowanymi przez dzieci niepełnosprawne , wg wzorca dostarczonego na www.pch24.pl. Jak widać, nie pomogło w tym przypadku.  Mamy nad czym się zadumać.

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @stanislaw-orda
11 stycznia 2018 21:06

Dzisiaj w Radiu Maryja Krystyna Pawłowicz tłumaczyła się z tego głosowania. Otóż powodem jak podała było tak trudne do zrozumienia pytanie w głosowaniu, że ponad 50 posłów PiS POMYLIŁO się i zagłosowało ZA procesowaniem ustawy liberalizującej aborcję. Ponoć potem Jarosław Kaczyński pytał ich sam, dlaczego to zrobili. No po prostu pytanie było za trudne. Ale jak zaznaczyła nie tylko oni się pomylili, co oznacza że Pan Bóg czuwał. Bo również 10 posłów Nowoczesnej zagłosowało PRZECIW dalszemu procesowaniu tej ustawy.

Nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. Na szczęście ustawa już przepadła w pierwszym czytaniu.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @pink-panther 11 stycznia 2018 19:24
11 stycznia 2018 21:07

Chyba nie uważa Pani, że J. Kaczyński zagłosował o przeniesienie tej ustawy do komisji bo jest wielkim zwolennikiem mordowania dzieci i tylko przebierał nogami przez wszystkie lata kiedy był posłem żeby w końcu się ujawnić?

zaloguj się by móc komentować

MarcinD @MarcinD 11 stycznia 2018 21:06
11 stycznia 2018 21:08

Aha, warto jeszcze dodać, że wspaniałą trójca nowoczesnej sama się zawiesiła, bo zapomniała pójść na to głosowanie. I to już akurat jest na pewno zabawne.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @pink-panther 11 stycznia 2018 20:53
11 stycznia 2018 21:16

I jak się później pokazać w "Europie".

zaloguj się by móc komentować

chlor @pink-panther 11 stycznia 2018 19:24
11 stycznia 2018 21:27

Chwała kukizowcom, ale chodziło o to by wepchnąć projekt aborcyjny do Sejmu, i tam go zgodnie z normami unijnymi uwalić, co się udało.

zaloguj się by móc komentować

Robo @pink-panther 11 stycznia 2018 21:01
11 stycznia 2018 21:32

Ciekawe  w ilu waznych glosowaniach sie jeszcze pomyla , bo czasem zdarza sie ,ze caly sejm glosuje tak samo ale wtedy prozno oczekiwac wyjasnien i zainteresowania jakichkolwiek mediow , co przeglosowano. Po co ciemny lud draznic.

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @mniszysko 11 stycznia 2018 19:53
11 stycznia 2018 21:36

Ja slyszalam takie tlumaczenie: jest demokracja,projekt byl obywatelski,  to kierujemy obydwa projekty do dalszych prac..

Tutaj nastapilo jakies dziwne pomieszanie: czesc PiS chciala "byc demokratyczna", a opozycja tak stracila glowe, ze nie zaglosowala i w ten sposob uwalila swoj projekt.

Skonczylo sie na razie dobrze, Opatrznosc czuwa, ale co wyszli na glupkow to wyszli.

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/komentarze-pis-po-odrzuceniu-projektu-ratujmy-kobiety,805364.html

zaloguj się by móc komentować

Draniu @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 21:00
11 stycznia 2018 21:38

Bardzo trafny wniosek.. O tym powinno się głosno mówić.. O zjawisku wyparcia poaborycyjnego.  Dziękuję za artykuł. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @jestnadzieja 11 stycznia 2018 21:36
11 stycznia 2018 22:35

ponoć wyjaśnienie postawy totalniaków jest trywialnie banalne.

Obserwowali  jak zagłosuje J. Kaczyński i na zasadzie odruchu warunkowego zagłosowali odwrotnie.

zaloguj się by móc komentować

Rozalia @Kuldahrus 11 stycznia 2018 21:07
11 stycznia 2018 22:37

Było już kilka okazji, kiedy mógł poprzeć zaprzestanie składania ofiar z dzieci. Nawet konstytucję można było zmienić. W tej kadencji to już trzecie podejście do tematu. 

Swoją drogą przefajnowali z kombinacjami. Z PiSu miało być sporo popierających, z PO i N.  resztę i by poooszlo. Na szczęście Kaczyński tym razem tak przebierał nogami, że aż się znowu o nie potknął. I chwała Panu.

Proponowana w sejmie przez Nowacka ustawa, poza legalizacją aborcji, miała punkt o finansowaniu z budżetu antykoncepcji, w tym środków poronnych, wprowadzenie do szkół obowiązkowej "edukacji seksualnej", oraz karę 2 lat więzienia za uświadamianie szkodliwości aborcji. Czyli penalizacje wszystkich form działalności pro-life.

Faktycznie "warto rozmawiać", po prostu demokracja całą gębą.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Rozalia 11 stycznia 2018 22:37
11 stycznia 2018 22:43

Jeszcze za czasów PC największym wrogiem ugrupowania  braci K. był ZChN z jego antyaborcyjną retoryką.

Nie podejrzewam, żeby w tej kwestii   cokolwiek w rzeczonym ugrupowaniu zasadniczo się zmieniło.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @Rozalia 11 stycznia 2018 22:37
11 stycznia 2018 22:48

Z tego co zauważyłem, to nie było głosowanie za wprowadzeniem ustawy w życie, tylko za przeniesieniem do komisji.

Jakie były podejścia w tej kadencji? Mówi Pani o tym podejściu kiedy był trefny projekt, którego wyparły się wszystkie organizacje pro-life?

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 22:35
11 stycznia 2018 22:51

A wie Pan, ze od razu tak sobie pomyslalam?:-)

Czyli co...znowu geniusz strategiczny prezesa (czy po prostu tak wyszlo....albo jak wyzej- Opatrznosc czuwa) ?

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @stanislaw-orda 11 stycznia 2018 22:43
11 stycznia 2018 22:52

ZChN? Jakoś ciężko mi uwierzyć w retorykę Niesiołowskiego i Jurka.

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @Kuldahrus 11 stycznia 2018 22:48
11 stycznia 2018 23:15

No, niedokladnie tak bylo. Faktem jest, ze wtedy szli na calosc i brak bylo koordynacji wszystkich organizacji. Teraz podeszli do tego znacznie madrzej, rezygnujac z szokowania zdjeciami zabitych dzieci, a skupiajac sie na czysto naukowych i konstytucyjnych argumentach.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda
11 stycznia 2018 23:40

Panie Stanisławie

Szanowanym Komentatorom.

To jest wytłumaczone pomiędzy pomiędzy pierwszym i nowym (jedenastym).

Żeby tylko (!) Europa patrzyła !

zaloguj się by móc komentować

heniutka @Kuldahrus 11 stycznia 2018 22:48
11 stycznia 2018 23:43

Słyszałam takie właśnie tłumaczenie, że PiS głosował za przesłaniem projektu do dalszej obróbki właśnie z racji jego "obywatelskości", by w następnym głosowaniu w sposób oczywisty go odrzucić. Poseł powoływał się na obietnicę wyborczą, że żaden projekt obywatelski nie wyląduje w koszu. Nie wierzę w zadną pomyłkę opozycji, to był jedyny sposób by zostawić tą całą wierchuszkę PiS z takim właśnie wynikiem, że głosowali "za" i tak będą ludzie sobie to opowiadać przez lata.

Z jednej strony rozumiem takie rygorystyczne wywiązywanie się z obietnic, ale chyba jednak coś się zagalopowali, skoro zostali tak upokorzeni. Widocznie jednak są granice demokracji.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Kuldahrus 11 stycznia 2018 22:52
11 stycznia 2018 23:54

Głowną postacią opcji pro-life w ZChN, a w zasadzie w całym ówczesnym Sejmie,  był  Jan Łopuszański.

Na Niesiołowskiego WSI-oki mieli dawne haki, więc nie jest wiadomo na ile odgrywał komedię.

Marek Jurek był i jest zdeklarowanym ortodoksyjnym prolajfowcem.

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @heniutka 11 stycznia 2018 23:43
12 stycznia 2018 00:03

Hmm ja nie widze upokorzenia PiS w tym przypadku. Upokorzyla sie opozycja, uwalili swoj projekt. Przekombinowali.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 12 stycznia 2018 00:00
12 stycznia 2018 00:04

A może członkowie ich rodzin posiadają pakiety udziałów w prywatnych klinikach aborcyjnych?

zaloguj się by móc komentować

tadman @MarcinD 11 stycznia 2018 21:06
12 stycznia 2018 00:49

Kolejny dowód na to, że dzisiejsi profesorowie są zdecydowanie mniej warci niż ci sprzed wojny z ogólniaka, choć tamten tytuł był wybitnie grzecznościowy.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @tadman 12 stycznia 2018 00:49
12 stycznia 2018 11:18

Kto się z kim zadaje, takim samym się staje.

Durniem albo kanalią, że doprecyzuję.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @jestnadzieja 11 stycznia 2018 23:15
12 stycznia 2018 14:52

Ja pamiętam, że projekt przedłożyła jakaś organizacja z którą działacze pro-life nigdy nie współpracowali i byli zaskoczeni, że coś do sejmu wpłynęło.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @heniutka 11 stycznia 2018 23:43
12 stycznia 2018 15:00

Nie wiem jaki był powód żeby głosować 'za', ale widać, że coś było na rzeczy.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @pink-panther 11 stycznia 2018 19:24
12 stycznia 2018 15:06

Pawłowicz dzisiaj tłumaczyła w Radio Maryja, że pytanie było pokrętne i że ona i wiele osób z PiSu nacisnęło czerwony przez pomyłkę. Ja jej wierzę.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Magazynier 12 stycznia 2018 15:06
12 stycznia 2018 15:08

Oba pytania były wykręcone tak, że PO zagłosowała przeciw własnemu projektowi. I nie przeszło. Pawłowicz z pisowcami składała jakieś tam odwołanie, ale i tak okazało się niepotrzebne. 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Magazynier 12 stycznia 2018 15:08
12 stycznia 2018 15:16

A mówią, że to było wcześniej obliczone ...żeby wyszło jak wyszło...Wszystko. Łącznie z tym że się namówili kto jak głosuje.

Polityka, panie, wyższa polityka ;).

.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Maryla-Sztajer 12 stycznia 2018 15:16
12 stycznia 2018 16:35

Mówią, mówią  i mówią.

A gdzie jest ich odpowiedzialność za słowo mówione?

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @stanislaw-orda 12 stycznia 2018 16:35
12 stycznia 2018 16:40

Oj...przecież nie powiem brzydko...gdzie...:(...

.

 

zaloguj się by móc komentować


Kuldahrus @Magazynier 12 stycznia 2018 15:06
12 stycznia 2018 18:02

Ja nie specjalnie. Po prostu nie może powiedzieć dlaczego tak zagłosowała, a nie potrafi wymyślić dobrej wymówki.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @valser 12 stycznia 2018 21:22
12 stycznia 2018 22:11

Pozostało w zanadrzu jeszcze sporo możliwości, chocby podatek od wioatru, slońca, mgły, nocy bezksięzycowych, czy lisci opadłych jesienmią. A jeszcze czeka w kolejce mój faworyt, czyli podatek trotuarowy dla pieszych korzystająch z miejskich chodnikó.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda
12 stycznia 2018 22:51

Bo może chodzi o krecią, a nie o krętą.

zaloguj się by móc komentować

Paris @heniutka 11 stycznia 2018 23:43
12 stycznia 2018 23:35

Nadgorliwosc jest gorsza od faszyzmu  !!!

Oczywiscie, ze nie ma mowy o ZADNEJ  POMYLCE opozycji... Panu Bogu niech beda dzieki za te DEMASKACJE  !!!

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @Kuldahrus 12 stycznia 2018 18:02
13 stycznia 2018 00:53

To sie kupy nie trzyma, te wyjasnienia Pawlowicz. Przeciez oni od poczatku zaraz po glosowaniu mowili, ze o te "obywatelskosc"projektu chodzi i dzialanie bylo celowe. Sprytne, przyznaje.

Czemu teraz nagle pani Pawlowicz mowi o pomylce?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda
13 stycznia 2018 11:28

Reasumując, mordowanie dzieci to nie jest sprawa takiego lub innego światopoglądu, ale kodeksu karnego.

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @stanislaw-orda
13 stycznia 2018 13:19

Z roznych komentarzy powyzej wynika, ze jednak nie orientujecie sie Panstwo i o co chodzilo i co to bylo za glosowanie.

Zupelnie jak ta caka opozycja..

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @stanislaw-orda
13 stycznia 2018 13:20

Pardon!!!!!

To nie do Pana bylo, oczywiscie:)

zaloguj się by móc komentować

Paris @jestnadzieja 13 stycznia 2018 13:20
13 stycznia 2018 22:38

Zapewne bylo do mnie...

... ale niech juz Pani pozostanie przy swoim rozumieniu, a ja zostaje przy swoim... i prosze juz nie objasniac tej hipokryzji i tych hipokrytow, i zaprzancow  !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować