-

stanislaw-orda : [email protected].

Dzień liczby Pi

Z okazji tzw. dnia liczby Pi  przypadającego 14 marca, kilka lat temu udzielono odpowiedzi na interesujące pytanie zadane przez użytkownika jednego z  portali popularnonaukowych. A brzmiało ono następująco:

- Czy do obliczeń astrofizycznych stosuje się liczbę Pi w rozwinięciu tylko jako 3,14, czy też w większej ilości miejsc po przecinku?

A oto jaka odpowiedź udzielona została przez kompetentnego pracownika NASA, którą omawiam przeliczywszy mile na kilometry oraz po zniwelowaniu kilku innych niuansów naukowej angielszczyzny, jak również pominięciu zbędnych ozdobników.

*********

W obliczeniach o najwyższej dokładności, które dotyczą nawigacji międzyplanetarnej, prowadzonych przez  agendę NASA o nazwie Jet Propulsion Laboratory (Pasadena, California Institute of Technology), używana jest wielkość Pi w rozwinięciu do 15-go miejsca po przecinku, czyli 3,141592653589793.
A dlaczego nie stosuje się dla takich obliczeń więcej miejsc po przecinku i jaki to może mieć wpływ na dokładność dla odległości liczonych w dziesiątkach miliardów kilometrów?  Otóż w praktyce fizycznie realistycznych obliczeń, które naukowcy wykonują dla jakichkolwiek symulacji, nie jest konieczne uwzględnienie większej ilości miejsc po przecinku.

Oto przykłady
Najbardziej odległym od Ziemi statkiem kosmicznym wysłanym przez naszą cywilizację jest Voyager 1 (wystrzelony 5 września 1977 r.). Obecnie znajduje się on w odległości około 23,6 miliarda kilometrów, a więc można to zaokrąglić do 24 miliardów kilometrów. Jeśli następnie zakreślimy okrąg o takim  promieniu i obliczymy jego obwód, używając Pi zaokrąglonego do piętnastego miejsca po przecinku, otrzymamy trochę ponad 150 miliardów kilometrów. Nie ma potrzebyaby ją policzyć  z bardzo dużą dokładnością, gdyż co innego jest w tym przypadku istotne. Otóż ważniejsze jest jakie rozmiary osiągnęłaby różnica w długości tego obwodu, gdyby policzyć ją przy dowolnie długim rozwinięciu liczby Pi powyżej 15-go miejsca po przecinku. Okazuje się, że w takim przypadku obliczony obwód koła o średnicy 48 miliardów kilometrów różniłby się w kazdym przypadku o mniej niż jeden centymetr. Czyli użycie liczby Pi z rozwinięciem do 15-go miejsca po przecinku, dla pomiaru odcinka o długości ponad 150 miliardów kilometrów, pozwala uzyskać wynik z dokładnością do szerokości małego palca.

Możemy to również zobrazować na przykładzie naszej planety. Jej średnica równikowa  mierzy ok. 12 700 km, co daje długość obwodu na równiku około 40100 kilometrów. A jakiej wielkości różnica w długości obwodu równikowego Ziemi wynikłaby , gdyby przeliczyć ten obwód przy użyciu limitowanej wielkości Pi oraz nielimitowanej? Rozbieżność równałaby się wielkości cząstki elementarnej. Rzecz jasna istnieje wiele różnych rodzajów takich cząsteczek, które posiadają różniące się rozmiary, ale przy ich wymiarach absolutnych takie  rozróżnianie nie ma żadnego znaczenia. Wystarczy wiedzieć, że odchylenie spowodowane przez rezygnację z większej ilości cyfr w rozwinięciu liczby Pi,  byłoby ponad 30 000 razy mniejsze od  grubości ludzkiego włosa.

A gdyby zastosować podobne  przeliczenie do największego rozmiaru, jaki istnieje, czyli znanego nam Wszechświata. Jego obecnie szacowany promień wynosi około 46 miliardów lat świetlnych. Zatem ile cyfr po przecinku w liczbie Pi potrzebowalibyśmy, aby obliczyć obwód koła o promieniu 46 miliardów lat świetlnych z dokładnością równą średnicy najmniejszego z atomów, czyli wodoru?  Okazuje się, że wystarczające do tego byłoby 37 miejsc po przecinku.

Z podanych przykładów wynika, że Pi  to liczba o ciekawych właściwościach matematycznych. Ale nie ma praktycznego sensu zajmowanie się zagadnieniem rozwijania dla niej nieskończonej sekwencji cyfr, skoro do uzyskiwania pomiarów o dokładności daleko większej niż zadowalająca, nie jest to konieczne. I to poczynając od najmniejszych skal aż po te największe. A to oznacza, że nie ma praktycznej potrzeby dka stosowania rozwinięcia szeregu dziesiętnego liczby Pi powyżej 15-go miejsca po przecinku.

Czuwaj!

*********

Wykaz moich notek na portalu "Szkoła Nawigatorów" pod linkiem:

http://stanislaw-orda.szkolanawigatorow.pl/troche-prywaty



tagi: liczba pi i obliczenia 

stanislaw-orda
15 lutego 2023 13:41
81     2221    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @stanislaw-orda
15 lutego 2023 14:44

Myślę, że praktycy trochę się mylą albo ...zjawiska kwantowe też nie mają praktycznego znaczenia. Albo albo. 

Zjawiska kwantowe odkryto w latach 30-tych XXw. i di dziś nie rozumiemt tak naprawde po co one są. Ale to, że my tego nie wiemy, nie oznacza, że jednak mają praktyczne znaczenie.

Zarówno liczby Pi jak i zjawiska kwantowe należą do sfery nieoznaczoności. Czyli nie da się ustalić dokładnej wartości. Matematycy i fizycy ciągle głowią się dlaczego takie liczby istnieja, po co? 

Ale znaczenie ich jest zakryte. Tak samo jak z fraktalami. Cały wszechświat jest skwantowany i fraktalny. I jest to tajemnica. Przynajmniej dopóki ci szaleńcy - zwani naukowcami - dalej będą brnąć w ten obłęd cząstek elementarnych. Bo to nic nie da. Będą kolejne i kolejne jeszcze mniejsze cząstki, bo taka jest batura materii - fraktalna (czyli implozja w nieskończoność). Oni tego albo nie rozumieją albo nie chcą - bo zabawa jest fajna, dibrze płatna i na cudzy koszt. A że nikt się nie zna, to mozna ludzi bajerować "nowymi możliwościami" nowych cżastek.

Moze w końcu pojawi się ktoś, kto na serio połączy w swych badsniach zjawiska kwantowe, fraktale i .....zjawiska elektromagnetyczne. I wtedy założe się, że liczby niewymierne takie jak PI okazą się istotne i to z bardzo wieloma cyframi po przecinku. 

A póki co, wszystko jest kreślone grubą krechą, bez finezji, bez polotu, gdzie wszystko trzeszczy i się rozłazi.  No ale certyfikowane autorytety nie chcą i nie będą się męczyć. Tak jak certyfikowani historycy. 

Jeszcze raz polecam posłycgać dr Romana Szostka (mówi o manipulacjach zegarkami, czyli aparaturą pomiarową przy "dowodzeniu" Ensteina). 

https://youtu.be/OEPb2z8_1Rc - cz. 1

A potem można sobie wyszukac cz. 2-gą. 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 15 lutego 2023 14:44
15 lutego 2023 15:04

Uważam, że nie należy mieszać do tego kwantów.

Inaczej mówiąc nie wszystko ze wszystkim może albo powinno być zmieszane.

I nie wyjdzie z tego zdrowy koktail,  jesli nawet wtrząśnięte.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda
15 lutego 2023 15:13

No tak ... nie mieszajmy. Nie łączmy, nie zastanawiajmy sie dlaczego. W końcu wszystko już wiemy. Samoloty nie spadają, samochody jeżdżą. Zajmijmy się pisaniem fantastki...naukowej rzecz jasna.  I potem usiądźmy wygodnie w fotelu i przeliczmy forsę za nie mieszanie. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 15 lutego 2023 15:13
15 lutego 2023 15:17

Po prostu nie wierzę w sformułowanie Teorii Wszystkiego. To jest pościg za cieniem.

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda
15 lutego 2023 15:20

ja bym tylko dodal jedna uwage - ilosc miejsc po przecinku jaka nalezy zastosowac zalezy od algorytmu stosowanego do obliczen
jezeli bledy zaczynaja sie "kumulowac" to zaczyna sie robic ciekawie :)

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda
15 lutego 2023 15:28

> i di dziś nie rozumiemt tak naprawde po co one są.

bez fizyki mikroswiata nie powstalby na przyklad tranzystor

> my tego nie wiemy, nie oznacza, że jednak mają praktyczne znaczenie.

kazdy chemik to wie i stosuje w praktyce

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zkr 15 lutego 2023 15:20
15 lutego 2023 15:31

to równiez odrębny temat. W tej notce chciałem zwrócić uwagę, iz "niedokładność", ktora wystapi  powyzej  15 -tego miejsca po przecinku nigdy nie skumuluje się do odchyleń mających praktyczne znaczenie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 15 lutego 2023 15:31
15 lutego 2023 15:37

A skad wiadomo, do czego posluzy jeszcze w przyszłosci liczba PI? Mocne zawężenie. 

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda 15 lutego 2023 15:31
15 lutego 2023 15:41

> nigdy nie skumuluje się do odchyleń mających praktyczne znaczenie.

OK, tu sie zgodze, przy niewielkiej ilosci obliczen to nie powinno miec znaczenia.
Ja akurat mialem na mysli "numeryke" gdy mamy wiele iteracji. Kiedys widzialem algorytm gdzie teoretycznie powinna sie naprzemiennie wartosc "-1" i "1". Tam tez pojawil sie temat cyfr wystepujacych wiele miejsc po przecinku.
Po (chyba) kilkudziesieciu krokach zaczelo sie to wszystko "rozjezdzac" i obliczone wartosc po prostu "eksplodowaly".

zaloguj się by móc komentować

chlor @zkr 15 lutego 2023 15:28
15 lutego 2023 16:06

"bez fizyki mikroswiata nie powstalby na przyklad tranzystor".

Nie całkiem, tzn nie powstałyby wspolczesne, doskonałe tranzystory, ale pierwsze elementy połprzewodnikowe prostujące i wzmacniające powstały w latach 1920 mimo że ich twórcy nie rozumieli jak one naprawdę działają.

Z bardziej znanych jest Łosiew - w 1922 zbudował wzmacniacz półprzewodnikowy (krystadyna). Były też udane konstrukcje tranzystora polowego (1928 Julius Lilienfeld). Twórcy posługiwali się intuicją i "luźnym rozumowaniem".

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @chlor 15 lutego 2023 16:06
15 lutego 2023 16:20

> mimo że ich twórcy nie rozumieli jak one naprawdę działają.

Mi chodzi o Shockley'a, Bardeen'a i Brattain'a

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 15 lutego 2023 15:37
15 lutego 2023 16:26

Wystarczająco mocne. Ale nie będę tłumaczył dlaczego.
Skoro  dotychczas nie dotarło, to mówi się trudno.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zkr 15 lutego 2023 15:41
15 lutego 2023 16:33

wszystko zalezy od tego, ile to jest owe "wiele" miejsc po przecinku. No i ile tych iteracji. Zdajesz sobie przeciez sprawę że dwa miejsc po przecinku obo siebie to mnoznik 10, a trzy to 100, a cztery to 1000,  itd. Mozna ustalic algorytm jaki ułamek (czyli z iloma takimi miejscami) po ilu iteracjach wykaze  znaczące odchylenie, oczywiście pod warunkiem uprzedniego określenia, jaką wielkość odchylenia uznajemy za znaczącą.

 W tym temacie żadne  uogólnienie do niczego sensownego nie doprowadzi.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zkr 15 lutego 2023 15:28
15 lutego 2023 16:35

a to chyba nie do mnie

zaloguj się by móc komentować

chlor @zkr 15 lutego 2023 16:20
15 lutego 2023 17:03

Ci trzej to pózniejsze czasy, gdy już można było posługiwać się fizyką kwantową, ale jak widać, w czasach  pierwszego odkrycia sterowanego elementu półprzewodnikowego nie była ona niezbędna.

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda 15 lutego 2023 16:33
15 lutego 2023 17:11

> W tym temacie żadne  uogólnienie do niczego sensownego nie doprowadzi.

nie zamierzam uogolniac
notka mi sie podoba i nie chce z nia polemizowac :)

moje komentarze wynikaja z tego, ze sprzet na ktorym cos tam liczymy potrafi nas zaskoczyc
ale tu wchodzimu w temat stabilnosci numerycznej itd, nie ma co rozwijac watku

> wszystko zalezy od tego, ile to jest owe "wiele" miejsc po przecinku. No i ile tych iteracji.

obydwa czynniki maja znaczenie, zgadzam sie

> jaką wielkość odchylenia uznajemy za znaczącą.

wlasnie, wszytko zalezy od tego co chcemy obliczyc

przykladowo: wynik obliczen daje nam minimalna srednice rury 66mm

w katalogu sa, zalozmy, dostepne 50mm i 75mm

wiadomo, wybieramy 75mm

po co nam dokladniejszy wynik niz "66mm"?
liczenie z dokladnoscia do dziesiatych czesci mm w tym wypadku nie ma sensu

co innego z wyznaczaniem wartosci stalych fizycznych :)

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda 15 lutego 2023 16:35
15 lutego 2023 17:12

> a to chyba nie do mnie

no, nie

zaloguj się by móc komentować

zkr @chlor 15 lutego 2023 17:03
15 lutego 2023 17:14

> mimo że ich twórcy nie rozumieli jak one naprawdę działają.

wlasnie o to mi chodzi - fizyka kwantowa pozwolila nam zrozumiec jak to dziala

podobnie nie zrozumiemy mechanizmow reakcji chemicznych bez pojecia orbitala

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda
15 lutego 2023 18:39

Z okazji nadchodzącego wkrótce dnia "Liczby PI"- wyszperałam ciekawą publikację o źródłach liczby PI..... (cytaty):

" Pierwsze źródła pisane, które wskazują na świadome stosowanie liczby π, pochodzą ze starożytnego Babilonu. Na jednej z kamiennych tablic, której powstanie datuje się na lata 1900–1680 przed Chrystusem, podano obwód koła o średnicy 1, który przybliżono liczbą 3,125.

(...) " Ciekawostką jest, że jeden z cudów świata, jakim jest piramida Cheopsa, zawiera w swoich wymiarach liczbę π z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Gdy badacze obliczyli stosunek sumy dwóch boków podstawy budowli do jej wysokości, okazało się, że wynosi 3,1416! Do dziś trwają dyskusje, czy to osobliwy przypadek, czy też jednym z budowniczych był nieznany nam geniusz. Przypomnijmy, że budowę piramidy ukończono około roku 2560 przed Chrystusem."

Autorem tego ciekawego  artykułu jest  Wojciech Andryszek ,publikacja 2012-03-14

https://histmag.org/Liczba-pi-Zmagania-z-ludolfina-6466

 
 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @stanislaw-orda
15 lutego 2023 19:14

Stwierdzenie, że te (w reprezentacji dziesiętnej) szesnaście cyfr precyzji to wystarczająco dużo na potrzeby NASA i można na tym poprzestać, to jedna strona takiej "inżynierskiej" decyzji i związanej z nią kalkulacji zysków i strat. Inną jest zapewne fakt, że akurat tyle precyzji mieści się w 64-bitowej liczbie zmiennoprzecinkowej, a pod obliczenia na takich właśnie liczbach zoptymalizowane są dzisiejsze procesory. Dodanie choćby jednego miejsca po przecinku więcej byłoby niewspółmiernie kosztowne obliczeniowo względem zysków w precyzji.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @tomasz-kurowski 15 lutego 2023 19:14
15 lutego 2023 20:06

A na co potrzebna większa precyzja, przecież podałem w notce przykłady dotyczące miar metrycznych i relacji dla takich miar.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 15 lutego 2023 18:39
15 lutego 2023 20:07

postawiłbym ze  100 zeta na to, że to przypadek.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda
15 lutego 2023 20:41

To nie był przypadek. My ciagle mamy wbite do głów, że ludzue w stariż

ytności to były takie przypadkowe homo sapiens. Bzdura. Same notki Piotera o wojnach o Olimp są dowodem na to, że praktycznie cały świat był znany i wojny rozgrywały się od Atlantyku po Pacyfik. A do tego potrzebna była wiedza, w tym znajomość obliczeń. 

Straciłbyś te 100zł. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda
15 lutego 2023 21:14

Jest jedno małe ale, a mianowicie oni wówczas nie znali ułamków dziesiętnych.

Ale, oczywiscie, wolno ci wierzyc, na co  tylko masz ochotę, nic mi do tego.

Ale nie szafuj pochopnie ocenami co jest bzdurą, a co nią nie jest. Daleko nie wszystko, o czym nie wiesz, albo masz wiedzę z lukami, nią jest. Czyli nie wal cepem na oślep.

Wiem, że chcesz mi coś udowodnić, ale do tego to jeszcze długa i stroma drogą przed Tobą.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 15 lutego 2023 21:14
15 lutego 2023 21:22

Rozumiem....a ułamki dziesiętne to kto wymyślił? I czy naprawdę są na świecie przypadki? Zwłaszcza przy budowlach, gdzie właśnie konieczne jest stosowanie obliczeń?

To troche tak jak mój spir przed laty z jednym "ekspertem" od destylacji. On twierdził, że dopiero od jakiś 200 lat możliwa była destylacja do poziomu ponad 40% alkoholu, bo.....i tu padała cała seria argumentów. A ja podałem tylko jeden - że w Polsce od 500 pat znana była okowita, która miała moc alkoholu 60+....i gadaj z takim. 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 15 lutego 2023 21:14
15 lutego 2023 21:41

Miałam dobre intencje panie Stanisławie ...być może,że to co zachowało się po starożytności to wielka "ściema",źle odczytana,ale matematycy mówią ,że raczej nie.....(cytat)

" Historia ułamków sięga starożytnego Babilonu (ok. 1800 r.
p.n.e.). Wiedza na ten temat pochodzi z glinianych tabliczek,
na których pismem klinowym były zapisane różnorodne obli-
czenia. Niektóre ułamki miały indywidualne oznaczenia i mo-
gły się zmieniać w różnych okresach. "

https://pg.edu.pl/files/cnm/2021-03/2011_08_KN.pdf

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 15 lutego 2023 21:41
15 lutego 2023 21:53

Ja odniosłem się do znajomosci ułamków dziesiętnych. Relacje typu 3 : 2, czy 4 : 5 oczywiście były znane "od zawsze".
Natomiast były to relacje na liczbach  całkowitych.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 15 lutego 2023 21:22
15 lutego 2023 21:55

nie tracisz nadziei, że "wyjdzie na Twoje".

No to kto wymyślił ułamki dziesiętne?

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @stanislaw-orda 15 lutego 2023 20:06
15 lutego 2023 21:58

A na co potrzebna dokładnie taka precyzja? Wykazaliśmy, że 15 miejsc po przecinku starcza na wszelkie potrzeby, ale może i 14 by starczyło? Albo: co by się zepsuło, gdyby błąd przy obliczeniach związanych z obwodem ziemi był 3000 razy mniejszy od grubości włosa, zamiast 30 000 razy? Co ciekawego w okolicach Voyagera 1 ma rozmiary palca? Tak tylko uzupełniam czymś w stylu wyjaśnienia, dlaczego programista jak wyceni projekt na około 60 000 złotych, to dla uproszczenia zaokrągli do 65 535 :)

Dzieląc włos na... bardzo wiele części, można by jeszcze dodać, że prawdziwa precyzja zmiennoprzecinkowych liczb 64-bitowych (bo przecież NASA - jak wszyscy - liczy binarnie, a nie dziesiętnie) to jedynie około 15,955, czyli tak naprawdę to w toku obliczeń kawałek tych piętnastu miejsc po przecinku może się niepostrzeżenie zgubić.

zaloguj się by móc komentować

klon @tomasz-kurowski 15 lutego 2023 21:58
15 lutego 2023 22:11

"(...)dla uproszczenia zaokrągli do 65 535 :)"

To prawie zbrodnią jest wrzucać takie komentarze.
Sporą część kawy straciłem parskając śmiechem :)))

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @tomasz-kurowski 15 lutego 2023 21:58
15 lutego 2023 22:14

Przy obecnym stanie wiedzy i techniki yo wystarcza - to jasne i o to sie nikt tu nie kłóci. Zwracam jednak uwagę, że zke j6ż tu wspomniał o iteracjach, a one są bardzo istotne akurat przy tworzeniu modeli "chaotycznych", tj. takich których zadaniem jest np. przewidywanie pogody (tam się uzywa czegoś takiego jak atraktor Lorenza) lub innych bardzo zmiennych układów. Tak naprawdę caly wszechświat jest "chaotyczny" czyli skwantowany i fraktalny

Chodzi więc mi o to, że NASA wcale nie jest wyznacznikiem, który pozwala na taką konstatację, jak w tej notce. 

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @tomasz-kurowski 15 lutego 2023 21:58
15 lutego 2023 22:18

Proszę szanownego.

Owe pietnascie miejsc po przecinku to maksimum maximorum, czyli nie oznacza, że we wszystkich obliczeniach stosuje sie podobna dokłądnośc. Przypuszczam, ze tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione. A poza tym, chyba nie uważasz, ze spece z Jet Propulsion Laboratory nie wiedzą co z tym fantem robic, a te piętnascie miejsc to im się przyśniło, albo wymyśliliii u cioci na imieninach?

Napisz do nich, czyli do JPL, na adres:

NASA/JPL
4800 Oak Grove Dr
Pasadena, CA 91109

Może i Tobie odpowiedzą, bo do mnie odpisują

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 15 lutego 2023 21:55
15 lutego 2023 22:27

Pewnie się zdziwisz, ale wcale to nie był wiek XVI-sty. 

Hindusi znali system dziesiętny i nim się posługiwali...w końcu te cyfry to od nich.

Starożytne pismo induskie nigdy nie zostało odczytane, ale jak podaje nawet wiki, niektórzy badscze na podstawie znalezisk archeoligicznych twierdzą, że już wtedy posługiwano się systemem ósemkowym i znana była liczba PI

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Historia_matematyki

 

Więc ta piramida w Egipcie mogła być zaprojektowana przez kogoś, kto pobierał nauki w Indiach. 

Nadal przypadek?

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda
15 lutego 2023 22:29

To znowu przypomniało mi zasłyszaną historię (może prawdziwą) o pierwszym przestępstwie związanym z komputerem-bankiem-programistą.

Polegało to mniej więcej na tym - wyliczając odsetki od kwoty otrzymywano taki wynik 1.23456789...

Było ograniczenie liczby cyfr po kropce na przykład do czterech, stąd:

1.23456789... = 1.2345 + 0.00006789...

Maszyna była tak zaprogramowana, że ostatni człon był sumowany na koncie programisty.

:)

Facet nie doszacował liczby tego typu operacji wykonywanych przez maszynę i liczba zmieniła się w ilość/strumień pieniędzy.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 15 lutego 2023 22:27
15 lutego 2023 22:38

niektórzy badacze mówią jedno, aniektórzy inni, drugie.

Takie licytowanie nie ma sensu.

Przy okazji, jeszcze ujmę nieco złudzeń. Otóż kapłani staroegipscy nie potrafili wyliczać terminów zaćmień Słońca.

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @stanislaw-orda 15 lutego 2023 22:18
15 lutego 2023 22:47

To były pytania retoryczne. Ludzie z NASA dokonali bardzo rozsądnego, fachowego wyboru, na różnych płaszczyznach. Z tej, którą przedstawiłem, jest tak dlatego, że (jeśli dobrze pamiętam standardy...) dziewięć, dziesięć, jedenaście, dwanaście, trzynaście, czy czternaście miejsc po przecinku "kosztowałoby" obliczeniowo zasadniczo tyle samo co piętnaście. Szesnaście zaś byłoby dużo droższe. Osiem miejsc po przecinku mogłoby już wyjść "taniej", ale to już z pewnością na wielu płaszczyznach za mało.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 15 lutego 2023 22:38
15 lutego 2023 22:58

Nie umieli, bo pewnie gardzili Hindusami. 

Jedni - ba wszyscy twierdzą - że antyk grecki to wzlot umysłu, a mity to bajki. A my tu udowadniamy, że nie.  

Weź zauważ, ze to "odkrycie" liczby PI w XVIw to takie propagandowe zadęc7e, mającevpokazać, że ten cały "humanizm" i renesans to szcxyt wiedzy w przeciwieństwie do obskurnegi średniowiecza i Kościoła Katoluckiego. Jestem pewien, że o tej liczbie Włosi dowiedzieli się od Hindusów. Trzymali tę wiedzę dla siebie, a potem gdy nadszedł "humanizm" czy jak to Coryllus kiedyś napisał "sfumato", pochwalili się "swoim odkryciem". 

Więcej krytycyzmu wykrześ, a nie ignorancji

Bo qidzę że znowu zamieniasz się w smerfa mądralę (już to kiedyś ci napisałem, ale widzę że muszę przypomnieć). 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @OjciecDyrektor 15 lutego 2023 22:14
15 lutego 2023 23:06

To ponad zakres tematów, na których choć trochę się znam, ale podobno takie rzeczy spędzają sen z powiek kolegom od obliczeniowej mechaniki płynów. Mamy tu wydział aeronautyki i uczelniane klastry obliczeniowe nieprzerwanie buczą od ich symulacji.

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda 15 lutego 2023 22:18
15 lutego 2023 23:59

> maksimum maximorum

mysle, ze nie ma tu sprzecznosci -  gosciu wyjasnil, ze z matematycznego punktu widzenia te pietnascie miejsc wystarczy
nasze komentarze dotycza troche innego tematu - jaka dokladnosc stosowanych wartosci jest potrzebna aby wyniki obliczen z zastosowaniem komputerow mialy na koniec sens fizyczny
powiem inaczej - gdy zaczynamy ostro "mielic" to te z pozoru nieistotne cyfry daleko po przecinku zaczynaja miec znaczenie
ale tak to jest z komputerami

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 15 lutego 2023 22:38
16 lutego 2023 00:57

i trasę ziemniaków.

 

Czy zjedłiśmy mniej niż...

urosło ?

 

 

zaloguj się by móc komentować

Czarny @stanislaw-orda
16 lutego 2023 08:04

Liczbę Pi znano już po drugiej wojnie światowej. Mojego ojca uczono w szkole tekstu: "Kuć i orać w dzień zawzięcie bo plonów nie ma bez trudu". Dzięki temu wszystkie dzieciaki w klasie znały liczbę Pi do jedenastu miejsc po przecinku :)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 15 lutego 2023 22:58
16 lutego 2023 08:19

 historical fiction w rodzaju walki o Olimp i temu podobne konstrukcje imaginacyjne mnie nie interresują.

A pisanie, że ktos cos tymi bajaniami udowodnił, to jest jazda po bandzie bez trzymanki. Dziękuję, ale ja nie reflektuję.

PS

Jestem smerfem mądralą w tematach, w  których się wypowiadam.  A w tematach, w których takim mądralą nie jestem, z reguły  nie wypowiadam się.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 16 lutego 2023 08:19
16 lutego 2023 08:33

No ale tematu nie zgłebiłeś skoro kategorycznie twierdzisz ze ta liczba PI w piramidzie egipskiej to przypadek. Każdy wnikliwy badacz jednak by się zastanowił nad tym, a nie ignorował i z góry twierdził, że nie, bo nie znali systemu dziesiętnego.

Tobie się wydaje, tzn. wierzysz, że system dziesiętny powstał ot tak sobie w wyniku geniuszu włoskich matematyków. I jie przyjdzie ci do głowy myśl, że ci Włosi wszędzie, po całym świecie podróżowali i zdobywali wiedzę i zwyczajnie przejęli to od Hindusów. 

Mnie to zastanawia. I pewnie dlatego jestem smerfem marudą.....:)

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda
16 lutego 2023 09:10

Zalecam lekturę "Nowy umysł cesarza" Roger Penrose - wszystkim zainteresowanym tematyką 'o komputerach, umyśle i prawach fizyki' szczególnie str. 131 do 134

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @qwerty 16 lutego 2023 09:10
16 lutego 2023 09:28

Mam tę pozycje w domowej bibliotece od momentu jej polskiego (pierwszego) wydania.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 16 lutego 2023 08:33
16 lutego 2023 09:34

Tobie się wydaje, co mi się wydaje. W i sposób również można sobie do woli imaginować.

No i jeszcze te wyrafinowane piruety stylistyczne  w rodzaju  "kategorycznie twierdzisz".

Trzymasz coś jeszcze w zanadrzu, czy wystrzelałeś się już z podobnych konfabulacji?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 16 lutego 2023 09:34
16 lutego 2023 09:55

No tak....cały smerf mądrala. Najpierw ogłasza, że postawi 100zł na to, że to przypadek, a teraz mi zarzuca "piruety stylistyczne" i że jak ja śmiem pisać "kategorycznie twierdzisz"

Człowieku...weź sobie poczytaj, co sam napisałeś. I nie miej pretensji do garbatego, że ma proste dzieci. 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda
16 lutego 2023 10:23

" Z podanych przykładów wynika, że Pi  to liczba o ciekawych właściwościach matematycznych. Ale nie ma praktycznego sensu zajmowanie się zagadnieniem rozwijania dla niej nieskończonej sekwencji cyfr, etc,etc.."

No dobrze,skoro nie ma praktycznie sensu,to po co ten dzień liczby PI ? Ja chociaż nie jestem matematykiem ,ciekawa jestem kto pierwszy zainteresował się tą liczbą,skąd powstała nazwa itd.. i czy to juz koniec rozwijania w sekwencji liczb w dobie komputerów.

Może to zbyt naiwne rozumowanie,ale od czasów maczugi ,ludzkość i cywilizacja doszła do potężniejszej broni zabijania ,jednakże maczuga chyba była pierwsza ,która powalała łby człowieka i zwierzęcia...Ups,sorry pani Kopacz jeszcze odkryła,że rzucanie kamieniani w dinozaury -to była pierwsza broń człowieka.Ale nawet poważne dowcipy pani Kopacz mnie nie interesują i nie mają związku z tematem notki... To tak na marginesie rozwoju ........... cywilizacji.......

Czy liczba PI trapiła innych niż tylko współczesnych matematyków? Bo  mnie ciekawi dalej  kto był ojcem liczby PI....czy to" wynalazek" całkiem nowo odkryty...Czy mógłby pan to rozwinąć?,czy temat zakończony?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @BTWSelena 16 lutego 2023 10:23
16 lutego 2023 11:13

Liczba PI trapiła np. Pitagorejczyków. Coryllus sugerował związki ich z Indiami. Ale nasz smerf mądrala  odrzuca insynuacje że ta liczba mogła być znana już kulturze Harappa, a może i wcześniej. Podałem link, gdzie nieltorzy uczeni tak twierdza. No ale ich jest znaczna mniejsześć a wiadomo, że im wiecej zwolenników tym prawdziwsza prawda. 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @OjciecDyrektor 16 lutego 2023 11:13
16 lutego 2023 11:35

Nie było moim zamiarem urazić ani autora tej notki,ani komentatorów.Niestety nie jestem z wykształcenia matematykiem,raczej trochę dyletantem w świecie matematyki.Ale zawsze ciekawią mnie odkrycia ludzi i  blogerów ,którzy coś nowego zauważą. Myślę ,ze moja "babska" ciekawość o dniach liczby PI nie spowoduje sporu,bo resztę sporu załawią wciąż rozwijające się komputery...ale to jeszcze kwestia przyszłości...,której My żyjący teraz jeszcze  nie poznamy...

zaloguj się by móc komentować

zkr @BTWSelena 16 lutego 2023 11:35
16 lutego 2023 12:29

liczba pi to prostu stosunek dlugosci obwodu kola do dlugosci jego srednicy

co do historii wyznaczania jej wartosci:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pi#History

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi#Historia_oblicze%C5%84_warto%C5%9Bci_%CF%80

W temacie piramid - w angielskiej wiki pisza
" Although some pyramidologists such as Flinders Petrie have theorized that the Great Pyramid of Giza was built with proportions related to π, this theory is not widely accepted by scholars.[42] "

[42] to The Shape of the Great Pyramid

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 16 lutego 2023 09:55
16 lutego 2023 12:30

z moejej strony to było juz wszystko co chciałemna ten temat  powiedzieć.

A Ty możesz klecic  słowne  piruety. A nawet się  nimi upajać.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 16 lutego 2023 10:23
16 lutego 2023 12:33

do określonego miejsca (po przecinku) wartośc tej liczby posiada  sens praktyczny, ale powyżej tego miejsca juz  nie .

I co w tym nadzwyczajnego?

zaloguj się by móc komentować

qwerty @zkr 16 lutego 2023 12:29
16 lutego 2023 13:07

I chyba z budownictwa i architektury może się wywodzić zainteresowanie relacją długości obwodu i średnicy koła, matematyka jest wynikiem zaspakajania potrzeb

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 16 lutego 2023 11:13
16 lutego 2023 13:08

Skoro mogli znać ją w kulturze Harappa, to mogli takze poznać ja własnym sumptem także  w kulturze Egiptu. A  i w innych miejscach.

Mogli wpadać na nią niezależnie. Bo jeśli nie, to otwieramy ścieżkę do nieskonczoności, np. skąd przynieśli ową wiedzę ci z Harappa? No i ci od których ją przynieśli, to z kolei skąd? W ten nieskomplikowany sposób ścieżka doprowadzi nas  do "kosmitów", ale przecież na nich się nie zakończy, no bo ci kosmici to skąd ją wzięli?

Zrozumiałeś moje obiekcje?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 16 lutego 2023 13:08
16 lutego 2023 13:18

Jesteś sofistą i wykręcasz sie. Ale 100zł postawisz na to, że przypadek. I to tyle.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @zkr 16 lutego 2023 12:29
16 lutego 2023 13:22

Dzięki za linka ,o to mniej więcej chodzi,czyli o historię tego "święta",a raczej dni liczby PI...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @OjciecDyrektor 16 lutego 2023 13:18
16 lutego 2023 13:27

Na wszelki wypadek nałożyłem limit na kwotę zakładu.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 16 lutego 2023 12:33
16 lutego 2023 13:33

Nie ,w tym nie ma nic nadzwyczajnego...O liczbie PI ,także uczyłam się w szkole,bo nawet komuna nie uważała to za tajemnicę i coś nadzwyczajnego.Szkoda,że ta dyskusja trochę przybiera tony zaczepne,bo Liczba PI ma swoją historię i genialnych matematyków od ...chyba stuleci...Mi chodziło jak ta dziedzina się rozwijała,ale jak widzę teraz nie to było przedmiotem pana notki...Nie podważam absolutnie pana wiedzy w tym zakresie... ani notki........

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 16 lutego 2023 13:33
16 lutego 2023 13:46

"Awanturę" zaczął O. Dyrektor, że ja cos tam uważam, a nie powinienem, bo inni , w tym on, tak nie uważają.

Formułował ostre zarzuty, najczęściej bezpodstawne, a ja słowem nie napisałem o genezie liczby PI, w sensie kto ja odkrył, kiedy , po co i dlaczego.

O. Dyrektor jest specjalista od bicia podobnej  piany. Za wszelka cenę oś chce udowodnić, że jestem głupszy, zapewne od niego. No to co, że taki jestem. Zyjemy wszak w czasach najlepszej z mozliwych  we wszechświecie demokracji, a po wynalezieniu netu, na nawet i w wieloświecie.
Kiedyś mnie podobne "podjazdy"  irytowały, ale od dosyć dawna mam to w nosie.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 16 lutego 2023 13:46
16 lutego 2023 14:05

Dajmy temu spokój,bo O.Dyrektor nie jest tym strasznym wilkiem jakim się panu wydaje. Tak się składa,że tych wilków gdzie indziej spotykam i daje pan dzielnie odpór.To fakt ,że ja także sądziłam ,że skoro pisze pan o dniach liczy Pi wspomni coś o genezie i historii... Przecież jakaś tam historia była....I chyba stąd wzięło się nieporozumienie.

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda 16 lutego 2023 13:46
16 lutego 2023 14:15

> bo inni , w tym on, tak nie uważają.

moment, gdzie ktos podwaza to co Pan napisal?

ja poruszylem temat obliczen na komputerze
wiadomo, ze obliczenia z wykorzystaniem kilkunastu miejsc dziesietnych nie sa wykonywane "na papierze" tylko za pomoca komputerow
z fizyczego czy matematycznego punktu widzenia wiecej niz 15 miejsc moze nie ma sensu ale komputery to inna "bajka"

podam przyklad - mamy liczby 0.9, 1.0, 1.1
odchylenie stnadardowe z proby powinno wyjsc dokladnie 0.1

komputer podaje wynik 0.1 ale gdy robie podglad watosci "raw" (wartosci surowej) to widze
0.10000000000000000xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
0.1 a dalej 16 zer i 38 cyfr

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda 15 lutego 2023 22:38
16 lutego 2023 14:48

Awantura o miony zaczyna się od ósmego miejsca po przecinku :''Eksperyment Brookhaven wykonał ten pomiar dla mionów, znacznie trudniejszy technicznie pomiar ze względu na ich krótki czas życia, i wykrył kuszącą, ale nie ostateczną rozbieżność 3,7 σ między zmierzoną wartością a przewidywaniem Modelu Standardowego (0,001 165 920 89 kontra0.0011659180).''

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @DYNAQ 16 lutego 2023 14:48
16 lutego 2023 16:06

niespełna trzy miliardowe.

Czyli gdybyśmy mion powiększyli do wielkosci kuli o średnicy 1 km, takie odchylenie wyniosło by wówczas trzy  tysięczne milimetra.

Popraw, jeśli źle policzyłem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 16 lutego 2023 13:46
16 lutego 2023 16:47

Tak..tak. Ten czarny jest zły. 

Zacząlem "awanturę"?

Spokojnie napisalem, ze liczby po przecinku wiecej niz wykazane w norce nie są bez znaczenia i prxywołałwm BARDZO PRAKTYCZNE rzeczy jak chocby przewidywanie pogody, która ma doniosłe znaczenie w żegludze morskiej i powietrznej. A jeszcze sa inne "chaotyczne" układy (chicby wspomniany przez Tomasza Kurowskiego przeplyw płynów). To dla ciebie nie jest praktyczne. Dla ciebie oeaktyczne są tylko loty kosmiczne. Rozumiem  pana z NASA, ale powolywanie sie na loty kosmiczne by twierdzic ze 15-sta liczba jest bez znaczenia jest zdeka nieprofesjonalne. 

Poza tym, to ty twierdzisz ze liczba PI nie była znana budowniczym piramidy. Twierdzisz z cała pewnoscia - ze nawet gotow jestes zrobic zaklad na 100zl  - -w to przypadek. A kiedy wstawilem link z wiki, ze jednak wcale r o nie musi byc przypadek, to zwyczajnie to wyśmiałes "bo tylko niektorzy tak twierdza". 

No i to ry prowokujesz i zadajesz pytania o uklad dziesietny, ktorego znajomisc ma determiniwac odkrycie lIczby PI. No wiec dalem sie sprowokowac. I co? 

Ja bije piane czy ty prowokujesz, a kiedy wykazuje ze mizesz nie miec racji, to sie wykrecasz sofistyka.

Myslisz naprawde ze jestes taki sprytny zeby mnie zgasic takimi tekstami? Jesteś starszy i coraz bardziej wredny. Ty tego nie widzisz, ale inni widzą. 

 

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda 16 lutego 2023 16:06
16 lutego 2023 17:23

No u nasz wyszło że się zgadza.Ale z tej drobnej różnicy wynika że być może istnieje pole jeszcze nie znane fizyce.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda
16 lutego 2023 20:34

W przypadku mionu to mogą być fluktuacje kwantowe.

Skoro w przypadku neutrino wykazano istnienie oscylacji, to mion nie gorszy.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda
16 lutego 2023 21:17

Ano mogą .Na razie nic pewnego nie wiadomo.Może fluktuacje. Może pole. Na wszelki wypadek zrobiłem moim krowom wykład na ten temat :

https://www.youtube.com/watch?v=0A-vhTPviqo

zaloguj się by móc komentować

qwerty @zkr 16 lutego 2023 14:15
16 lutego 2023 21:56

Obliczenia na komputerze zawsze związane są z analizą błędów obcięcia, i obliczenia to np. rozwiązywanie układów równań różnych typów i wielkości. Na jakość rozwiązania wręcz bywa, że na jego istnienie oddziaływują właśnie te 'dokładności', które są m.in. dokładnościami elementów np. na diagonali. Czy wielkość błędu obcięcia jako mające wpływ na rozwiązanie to 10/20/.. miejsc po przecinku? Świat zaokrągleń liczb i roli tego problemu w matematyce ma związek z praktycznością ale pojmowaną lokalnie. 

zaloguj się by móc komentować

zkr @qwerty 16 lutego 2023 21:56
16 lutego 2023 22:14

> Świat zaokrągleń liczb i roli tego problemu w matematyce ma związek z praktycznością ale pojmowaną lokalnie.

Zgadzam sie. Wyzej podalem przyklad z inzynierii chemicznej gdzie obliczanie wartosci z miejscami dziesietnymi nie ma sensu.
@DYNAQ podal ciekawy przyklad w ktorym ilosc cyfr znaczacych jest istotna:

Measurement of the Positive Muon Anomalous Magnetic Moment to 0.46 ppm

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @DYNAQ 16 lutego 2023 21:17
16 lutego 2023 22:39

Ten film jest dowodem, że drona wymyślono (?) baardzo dawno temu.

Szczęśliwe krowy lubią jak widać mowę, jak również muzykę.

Ponad półwieku temu obserwowałem mrówki.

Ciężar mrówki 5-7 mg czyli 000 grama.

Ciężar krowy 500 kg czyli 00000 grama.

Liczba zer 000+00000 = 00 000 000

Dodam: +/-0

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @DYNAQ 16 lutego 2023 21:17
17 lutego 2023 12:23

ciekawe, nawet bardzo.

Moze ludzie pierwotni mieli ten instynkt, który mają zwierzęta, pozwalający im wyczuwać takie oddziaływania. No i tło cywilizacji technicznej takich sygnałow nie zagłuszało, które teraz trzeba odczytywać urzadzeniem technicznym. Sam zaś instynkt uległ atrofii,  jako nieprzydatny w technosferze.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda 17 lutego 2023 12:23
17 lutego 2023 21:28

Nie trzeba mieć żadnych atawizmów,naprawdę bardzo wielu ludzi po krótkim instruktażu może wyznaczać te linie, a także stwierdzić że one powoli się poruszają   (ok.  10 m/min)

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @DYNAQ 17 lutego 2023 21:28
18 lutego 2023 03:42

ale chodzi mi o to, czy można to zrobić bez żadnego przyrządu/urządzenia (oprzyrządowania)?

zaloguj się by móc komentować

SilentiumUniversi @MarekBielany 15 lutego 2023 22:29
18 lutego 2023 03:48

Poziom emocji w dyskusji trochę mnie przeraża, ale spróbuję podzielić się jednym doświadczeniem: lata temu programowalem algorytm wyliczania ceny towaru. Trzeba było przenieść go z Excela na komputer. Moim zdaniem był nonsensowny - sprowadzał się do wielokrotnego wyliczania średnich że średnich, z różnymi ciekawostkami po drodze, jak obliczanie minimum funkcji odcinków liniowej, numeryczne obliczanie wartości funkcji odwrotnej i aproksymacja funkcji nieliniowej metodą najmniejszych kwadratów. Żeby uzyskać wymaganą dokładność setnych części grosza musiałem prowadzić obliczenia używając dziesięciu miejsc po przecinku

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @SilentiumUniversi 18 lutego 2023 03:48
18 lutego 2023 11:00

W szkole średniej lubiłem matematykę i fizykę,  a statystykę na studiach. Trochę mnie to dziwiło , że reprezentowałem  na swoim wydziale (na SGPiS !) tak mało liczne grono o takich zainteresowaniach. Ale mniejsza. Juz w po studiach, w jednej z pierwszych prac zarobkowych tzreba było pisać analizy wyjaśniające dlaczego dane przedsięwzięcie miało większe koszty, a mniejsze wpływy jak było to zaplanowane.  Przedsiębiorstwo nazywało sie Zjednoczone Przedsiebiorstwa Rozrywkowe (ZPR)  i wówczas ( druga połowa lat 70-tych) skłdało siE na nie bodaj sześĆ rozmaitych zakłądów, w tym takie coś jak Zakład Imprez Plenerowych. Czyli wesołe miasteczka, rewie konna, lodowa i motorowa (autorodeo) , a także np. Teatr STU, imprezy typu światło i dźwięk, jakis teatrzyk kukiełkowy dla dzieci i różne inne temu podobne. Dwoma słowami, groch z kapustą.

Najgorzej juz któryś rok z kolei "na minus"  wypadała Rewia Konna, no bo wiadomo, sam transport, furaż, opieka weterynaryja, wynajem obiektów (stadiony), honoraria dla kaskaderów i wynagrodzenia obsługi to były koszty niebagatelne. zakładając, że jedna trzecia pokazów była nieewidencjonowana, a wpływy za bilety były przeznaczane na różne niezbedne cele, typu łapówki dla lokalnych urzędników (żeby zgodzili sie na stratowanie przez konie murawy stadionu), popijawy z nimi i bez nich etc., A zatem na plus w zaden sposób nie dawało rady zbilansować sezonu.  Ale  trzeba było napisać  tego uzasadnienie w analizach, których jeden egzemplarz był przeznaczony  dla  wydziału ekonomicznego komitetu dzielnicowego PZPR Warszawa Sródmieście (bo centrala ZPR mieściła się na ul. Senatorskiej) . Od tego zalezało, czy Rewia Konna dostanie budżet na działalnosc w kolejnym sezonie.  I te analizy to było moje zadanie, Ale inwencja sie wyczerpywało, no raz była w sezonie susza, w drugim roku było za mokro, w trzecim jakaś tam epidemia koni, pomysły się wyczerpywały, a powtarzać to samo byłoby niepowaznie.

Ale od czego jest staystyka. Trochę wzorów na mediany, średnie, odcylenia standardowe i niestandardowe, trochedefinicji z podręczników akademickich i wychodziło ze poniesiona strata w tych okolicznosciach, to jest sukces, bo to strata najmniejsza z mozliwych.  Dyrektor i kierwonik złozyli podpisy i analiza została wysłana. Na ogól po dwóch , trzech tygodniach przychodziła odpowiedź.   Tym razem minął miesiąc, drugi, sezona za pasem, a odpowiedzi nie ma. Wreszcie w trzecim miesiący wezwali kierwonika do komitetu dzoelnicowego i mówia, że tak dobrej (czyli mądrej) analizy jeszcze nie czytali  iże im by sie przdał ktos taki, kto tak potrafi uzasadnic. Ja tam nie figurowałem jako podpisujący, zatem oferta była skierowana do mojego kierownika. Rozzumiało sie samo przez się, że jak on dostanie dobra posade to w pakiecie musi zabrać i mnie ze soba, no bo kto mu bedzie pisał te analizy.  No i oferta była rzeczywiście lukratywna, ale był warunek, że było to stanowisko nomenklaturowe, czyli tzreba było być czonkiem PZPR aby je objac, A kierownik wówczas nie był. Gdy wrócił z komitetu, to juz  na drugi dzień złozył wniosem o przyjecie w wiadome szeregi\. Ja nie złozyłem, bo to nie była oferta dla mnie.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda 18 lutego 2023 03:42
18 lutego 2023 13:01

Nie próbowałem, używam dwóch kawałków drutu wygiętego w kształt litery ''L''.Odbiornikiem/detektorem jest człowiek  (z badań nad szczurami wynika że to jakieś komórki hipokampu). Druty służą wyłącznie jako wskazówki lekkiego skręcenia przedramion.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @DYNAQ 18 lutego 2023 13:01
18 lutego 2023 13:38

ale pierwotni ludzie (ani zwierzęta)  ) nie używali  drutu.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda
18 lutego 2023 20:16

Ano,możliwe że naszym detektorom spadła nieco czułość.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @SilentiumUniversi 18 lutego 2023 03:48
20 lutego 2023 22:30

Emocje nie są dobre przy liczeniu. To tu to jest: wielokrotnego.

Ja miałem to szczęście, że zaczynałem od suwaka - trzy znaczące. W rachunkach dotyczących geometrii zęba koła zębatego był potrzebny pewny wynik z dokładnością - czterech znaczących. Było coś takiego jak tablice logarytmiczne czterocyfrowe.

Wyliczenie jednokrotne.

Uczono takiej figury różniczka zupełna, czyli sumowania błędów każdego składnika rachunku. Przy wielokrotnym ...

Nie będę strzelał, ale uciekał. Jak będą mnie gonić, to się odwrócę i strzelę, jak będę miał czym.

 

P.S.

dzień pi dopiero przed nami.

dobrze, że Stanisław uprzedził !

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować