-

stanislaw-orda : [email protected].

Naddniestrze - zapomniany konflikt

Nie dokończyłem notki o  Donbasie (2/3 dopiero gotowe) , a notka o pewnym kocie to po juz Nowym Roku, zatem wstawiam gotowca, choć mało kogo on zainteresuje wobec nawału tzw. bieżączki. Ale niech tam.

Przedstawiam materiał opracowany na podstawie rosyjskojęzycznej publikacji Władimira Sołowjewa - publicysty CANERGIE Politika
i współpracownika  Domu Wydawniczego  "Коmmersant" (publikacja ukazała się z datą 08.12.2023 r.).

*****************

Gdy po wrześniu 2023 r. Azerbejdżan ustanowił pełną kontrolę nad Karabachem, w sferze postsowieckiej pozostała tylko jedna w pełni nieuznana republika, którą jest Naddniestrze. Prawa Mołdawii do niej nie są kwestionowane przez nikogo i były wielokrotnie potwierdzane przez wszystkie mocarstwa, w tym Rosję.

Różnica polega na tym, iż konflikt naddniestrzański jest jedynym w tej strefie, którym  żadne z tych mocarstw nie wydaje się  zainteresowane. W ciągu ostatnich kilku lat nikt nie przedstawił propozycji co do sposobu rozwiązania ww. konfliktu, w tym także władze Mołdawii, które przecież deklarują chęć przywrócenia integralności w formie scalenia terytorium kraju. Przepychanka toczy się już bodaj 20 lat i nie ma widoków, że szybko się zakończy.

Najpoważniejsza próba rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego została podjęta jesienią 2003 r. Wówczas prezydent Mołdawii Władimir Woronin w ostatniej chwili odmówił podpisania parafowanego już "Memorandum Kozaka", które było nazwą zaproponowanego przez Moskwę planu ugody i opracowanego pod kierownictwem Dmitrija Kozaka, który był wówczas był zastępcą szefa rosyjskiej administracji prezydenckiej.

Debata nad tym, czy decyzja Woronina była słuszna, trwa do dziś. Moskwa wskazuje na  utraconą szansę na zjednoczenie kraju z powodu ingerencji Zachodu. Z drugiej strony w Mołdawii uważają, że państwo zszyte na mocy tego memorandum w federację (Mołdawia, Naddniestrze i Gagauzja miały stać się jej trzema podmiotami) byłoby konstrukcją dysfunkcyjną i niemożliwą do rządzenia.  Tak czy siak, plan się nie powiódł. Od tego czasu Kiszyniów i stolica Naddniestrza Tyraspol  nie zmieniły swoich pozycji.

W ostatnich kilkunastu miesiącach dało się jednak zauważyć nowe podejście  Kiszyniowa do Naddniestrza, tzn. albo problem rozwiąże się sam, albo jego rozwiązanie zostanie odłożone ad acta, a Kiszyniów także bez rozstrzygnięcia tej kwestii zgłosi swoją akcesję do UE.

Niezbyt  dawno temu miał miejsce interesujący  epizod związany z separatystycznym regionem naddniestrzańskim. Pod koniec grudnia 2021 r., czyli na dwa miesiące przed rozpoczęciem wojny Rosji z Ukrainą, wspomniany wcześniej Dymitr Kozak postanowił podjąć kolejna próbę. Za jego namową naddniestrzański przywódca Wadim Krasnosielski wysłał 24 grudnia 2021 r. list do Mai Sandu - prezydenta Mołdawii z propozycją rozpoczęcia merytorycznych negocjacji w sprawie kompleksowego rozwiązania konfliktu.

Tekst listu był niewątpliwie uzgodniony z Moskwą, a być może po prostu został w niej zredagowany. Wówczas wszyscy byli zaskoczeni nie tylko koncyliacyjną inicjatywą Tyraspola, ale również faktem, że władze Naddniestrza, które od dawna nalegały na ostateczny "cywilizowany rozwód" z Kiszyniowem, nagle zaproponowały negocjacje w sprawie zjednoczenia. W. Krasnosielski bezpośrednio zasugerował, że jest gotowy do dyskusji na temat statusunieuznawanej republiki w ramach Mołdawii. Ten sygnał wysłany do Kiszyniowa nie doczekał się odpowiedzi.

W tzw. międzyczasie  minister D. Kozak poleciał do Wiednia, aby omówić sprawę Naddniestrza ze specjalnym przedstawicielem OBWE Thomasem Mayerem-Hartingiem. Jego celem było wywarcie dodatkowej presji na Mołdawię, dlatego też ponaglał: "Federacja Rosyjska opowiada się za kompleksowym pokojowym rozwiązaniem politycznym i jak najszybszym zakończeniem konfliktu". Zainteresowane strony powinny "uzgodnić ostateczne warunki zakończenia tego konfliktu tak szybko, jak to możliwe". Czy miał był powód do takiego pośpiechu, który  przypominał inną inicjatywę Kremla, gdy 17 grudnia 2021 r. rosyjskie MSZ opublikowało ultimatum wobec Stanów Zjednoczonych i NATO, wyznaczające tzw. czerwone linie dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji.

Z perspektywy czasu można ocenić, że grudniowy dokument miał dać formalne podstawy dla prewencyjnego ataku na Ukrainę,  jednocześnie obciążając Zachód winą w zignorowaniu rosyjskich inicjatyw w kierunku rozwiązania konfliktów drogą dyplomatyczną.
Minister D. Kozak, jako osoba odpowiedzialna za negocjacje z Kijowem i zainteresowana ich kontynuacją, w kwestii Naddniestrza próbował odsunąć scenariusz siłowy za pomocą bezpośrednich i skutecznych negocjacji pomiędzy Kiszyniowem a Tyraspolem, co zakładało  udział Moskwy i Zachodu w tym procesie. Sprawy mogły jednak potoczyć się odwrotnie. W grudniu 2021 r. prezydent W. Putin był przeświadczonyo nieuchronności scenariusza wojennego na Donbasie, więc z tego względu osiągniecie porozumienia między Kiszyniowem a Tyraspolem mogłoby pokazać, że są  możliwe rozwiązania na drodze dyplomatycznej, a niekoniecznie siłowej.

Od początku zbrojnych działań rosyjskich  na Ukrainie, Naddniestrze często pojawiało się w wiadomościach z różnych powodów. Czy jako źródło zagrożenia dla Ukrainy, albo jako terytorium, które ukraińskie wojsko może szybko zająć za zgodą władz Mołdawii, a to jako jeden z celów Rosji , bądź też jako region zagrożony terroryzmem. Nie było tylko żadnych wiadomości o poważnych zamiarach i propozycjach rozwiązania konfliktu na Naddniestrzu.

Wojna Rosji z Ukrainą spaliła wiele mostów. Między innymi zasadniczo zniszczyła format negocjacji "5+2", który obejmował Kiszyniów i Tyraspol, ponadto OBWE, Rosję i Ukrainę pracujących jako mediatorzy oraz UE i USA działających jako obserwatorzy. I choć nikt nie ogłosił rozwiązania tej platformy, w warunkach wojny niemożliwe jest jej ponowne zebranie, a obecnie stały się niejasne przyszłość oraz kształt samego formatu negocjacyjnego. Wcześniej bowiem zakładano, że to właśnie w ramach "5+2" należy szukać sposobu dla w miarę trwałego rozwiązania konfliktu. Kiedy format uległ zawieszeniu, a poszukiwania innego klucza do porozumienia ustały i skoro Rosja i Zachód osobno nie proponują  żadnych rozwiązań, w tej sytuacji władze Mołdawii i przywódcy Naddniestrza zaczęli komunikować się w formacie "1+1". Spotkania, w których Mołdawię reprezentuje wicepremier ds. reintegracji Oleg Serebrian, a Naddniestrze minister spraw zagranicznych nieuznawanej republiki Witalij Ignatiew, odbywają się na przemian w biurach OBWE w Kiszyniowie i Tyraspolu.

We wrześniu, po dwuletniej przerwie, wznowiono dialog na tematy gospodarcze. Oficjalnie Kiszyniów i Tyraspol często wypowiadają się o problemach w stosunkach dwustronnych, oskarżając się nawzajem o brak elastyczności i rzeczowości, ale pomimo to kontynuują rozmowy. Jednocześnie władze Mołdawii , oceniając po ich wypowiedziach, nie spieszą się do rozwiązania konfliktu z Naddniestrzem.  
W czerwcu 2023 r. wicepremier Oleg Serebrian powiedział otwarcie, że gdy Mołdawia i Ukraina dołączą do struktur UE, problem rozwiąże się sam. Warto również przytoczyć wypowiedź mołdawskiego ministra spraw zagranicznych i integracji europejskiej Nicu Popescu w wywiadzie dla Politico. Według niego, terytorium Mołdawii, które jest kontrolowane przez Kiszyniów, "może dołączyć do UE niezależnie od tego, co dzieje się w Naddniestrzu". Mołdawski polityk  wyraził się  jak następuje: "Nikt nie chce podzielonych krajów w UE, ale utrzymywanie krajów na łasce geopolitycznych manipulacji i separatystycznych konfliktów byłoby jeszcze gorszym rozwiązaniem  dla kontynentu, dla UE i dla nas"

Wśród obecnych władz Mołdawii panuje wyraźny konsensus, że po Pierwszem nie warto być aktywnym w kierunku rozwiązania naddniestrzańskiego konfliktu, a po drugie, że możliwe jest przystąpienie do Unii Europejskiej bez tego terytorium. Takie stanowisko podziela  również mołdawski prezydent  Maja Sandu, która powiedziała we wrześniu 2023 r.: „Wierzymy, że kiedy Ukraina wygra wojnę, może pojawić się geopolityczna szansa na rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego. W najlepszym przypadku możemy stać się członkiem UE jako państwo zintegrowane. Ale nie postawiono nam warunku, że jeśli konflikt naddniestrzański nie zostanie rozwiązany, to nie będzie możliwości integracji europejskiej".
To pozwala poznać oficjalne podejście Kiszyniowa do Naddniestrza:  - albo problem rozwiąże się sam, albo ostateczne rozwiązanie zostanie odłożone na później, ale tak czy owak  Kiszyniów nie będzie uzależniał od tej kwestii  sprawy swojej akcesji  do UE.

To oznacza, że Bruksela także nie wyklucza takiego scenariusza. Peter Stano, oficjalny rzecznik służby polityki zagranicznej Unii Europejskiej stwierdził, iż  "Europejska przyszłość Gruzji i Mołdawii nie może być zakładnikiem konfliktów". Stanowisko to potwierdził Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Josep Borrel: "Przejście Mołdawii do Unii Europejskiej nie zależy od wydarzeń w Naddniestrzu. Cypr stał się członkiem UE mając problemy terytorialne. Mołdawia może zrobić to samo".

Uznawana na arenie międzynarodowej Republika Cypryjska kontroluje nieco ponad połowę wyspy i nie widać szans na rozwiązanie konfliktu z nieuznawaną Turecką Republiką Cypru Północnego, co nie przeszkadza Republice Cypryjskiej być członkiem UE i korzystać ze wszystkich korzyści płynących z integracji europejskiej. Tak więc nowa strategia Kiszyniowa, choć nie została oficjalnie ogłoszona, polega na dążeniu do UE bez zwracania większej uwagi na problem naddniestrzański.

Wojna na Ukrainie stworzyła okazję do przezwyciężenia zmęczenia tematyką rozszerzenia UE. Zarówno Bruksela, jak i wiele kluczowych stolic europejskich obecnie uważa, że Europa ma moralny obowiązek zintegrowania Ukrainy z UE. To z kolei otwiera podobną ścieżkę dla innych krajów, których europejskie perspektywy były wcześniej mgliste. I to pomimo faktu, że integracja nowych krajów będzie wymagała ogromnych inwestycji finansowych i politycznych, ale wydaje się to mniej kosztowne, niż podtrzymywanie niestabilnej strefy buforowej, którą Rosja mogłaby stale próbować wykorzystywać do swoich celów.

Jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie konfliktu na zadowalające  Mołdawię rozwiązanie problemu Naddniestrza można czekać przez kolejne dziesięciolecia, zwłaszcza jeśli Moskwa będzie wywierała presję na Naddniestrze w celu jego opóźniania (a może to zrobić mając do dyspozycji sporo atutów). W tych warunkach wydaje się logiczna podjęta przez Kiszyniów próba forsownego wejścia do UE wg modelu cypryjskiego, aby wykorzystać nie wiadomo jak długo otwarte okna możliwości, skoro gwarancji  na finalizację akcesu do UE wciąż nie ma, a szanse na takowy zmniejsza rosnące zmęczenie Europy wojną na Ukrainie jak i  przejmowanie władzy w różnych krajach UE przez partie o programach eurosceptycznych. Jednak nawet jeśli postawienie przez Kiszyniów na strategię  cypryjską okaże się sukcesem, nadal nie rozwiąże to szeregu potencjalnych źródeł napięć i niestabilności.

Na przykład, jak na nową dynamikę zareagują władze, a zwłaszcza ludność Naddniestrza? Posiadacze mołdawskich paszportów stanowią ponad 90% w ponad trzystu tysięcznej populacji regionu. Nie ma również  odpowiedzi na pytanie, co stanie się z obywatelami Mołdawii mieszkającymi w Naddniestrzu w przypadku przystąpienia do UE. Na dobra sprawę nikt nie wie, czego chcą mieszkańcy nieuznawanej republiki. Niezależne badania opinii publicznej nie są przeprowadzane w tym regionie, zaś  wyniki ankietowania proweadzone na zlecenie władzy lokalnej nie są nigdzie publikowane. Przez lata konfliktu wykształciło się przekonanie, że to wypowiedzi naddniestrzańskich przywódców odzwierciedlają nastroje lokalnego społeczeństwa. Ale pozostaje otwartą kwestią, czy tak jest faktycznie.
I ostatni problem: co zrobi Mołdawia  jeśli tradycyjnie prorosyjska Gagauzja zdecyduje się odrzucić integrację europejską? Wcale nie wiadomo, czy na pewno tak się stanie, jeśli np. perspektywa przystąpienia Mołdawii do UE okaże się bliską perspektywą.

*************

Wykaz moich wszystkich notek na portalu "Szkoła Nawigatorów" pod linkiem:

http://stanislaw-orda.szkolanawigatorow.pl/troche-prywaty



tagi: naddniestrze 

stanislaw-orda
22 grudnia 2023 11:50
31     1214    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

stanislaw-orda @stanislaw-orda
22 grudnia 2023 18:47

a propos bieżączki;

Gdzie jest Prezydent RP i dlaczego nie reaguje?

Czyżby zmienił "barwy klubowe", czy moze to tylko kolejny przebieraniec?

 

 

zaloguj się by móc komentować

klon @stanislaw-orda
22 grudnia 2023 19:36

Dla mnie Naddniestrze, to kolejny region, który trzymany jest "w stanie niepewności", aby móc wykorzystać ten fakt, gdy pojawi się taka konieczność. Oczywiście, będzie chodziło o więcej demokracji dla Mołdawian.

zaloguj się by móc komentować

klon @stanislaw-orda 22 grudnia 2023 18:47
22 grudnia 2023 19:39

Może czas sięgnąć do archiwum polskiego filmu: "Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie"
Może tam jest odpowiedź?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @klon 22 grudnia 2023 19:39
22 grudnia 2023 19:46

Takie  zachowanie to skandal. Nic bardziej nie demaskuje sztuczności i zbytecznosci władzy prezydenckiej w Polsce niż ta sytuacja. Czyli że oto prezydent "nic nie może" . To po co on potrzebny, skoro bandy prywatnych najemnikówew demoluja instytucje państwowe, a on nie wysyła Gwardii Narodowej, aby zrobiła z nimi porządek.

Czyzby wybrał własciwą stronę, czy od poczatku był jej trybikiem?

zaloguj się by móc komentować

klon @stanislaw-orda 22 grudnia 2023 19:46
22 grudnia 2023 19:58

Jaki jest zakres swobód w wykonywaniu władzy prezydenckiej w PL zobaczyliśmy w dzniu zawetowania ustawy "sądowniczej" przez "nieobecnego" dziś prezydenta. 

Pisałem już, ale powtórzę. Dla mnie, od wrzesnia '39 do dziś, Polska nie jest państwem samodzielnym, niezależnym. Najważniejsze decyzje dotyczące życia obywateli PL zapadają poza granicami Polski. W Polsce władza jedynie zarządza.
Nie chcę zgadywać czy kiedyś może ulec to zmianie. Pewnie nie za mojego życia.


 

zaloguj się by móc komentować

Paris @stanislaw-orda 22 grudnia 2023 19:46
22 grudnia 2023 20:25

Dla  mnie,  Stanislawie,...

...  to  jest  EWIDENTNA  MASKIROWKA  !!!

 

To  samo,  co  bylo  po  Smolensku,...  tylko  skutki  sa  i  beda  NIEWSPOLMIERNE.  Jak  patrze  na  Kaczynskiego  -  albo  te  ,,pogubionO  Witek  wczoraj  -  i  te  ich  beznadziejne  gledy,  to  NIE  MOGE  UWIERZYC  w  to  co  widze  i  slysze  !!!

 

Na  tych  ,,obroncUF,,  pod  tvp  -  to  w  ogole  szkoda  slow.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 22 grudnia 2023 19:46
22 grudnia 2023 20:49

Nie wiedziałem, że w Polsce jest Gwardia Narodowa.

Pamiętam, że przy Racławickiej był taki klub gwardyjski Gwardia Warszawa.

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 22 grudnia 2023 20:49
22 grudnia 2023 21:26

No właśnie, dlaczego jej nie ma?

Czyli prezydent ma alibi, skoro nie ma Gwardii Narodowej.  Wej sytuacji musiałby osobiście rzucić w bój ten ostatni.

A on, bidula, pewnie nawet w wojsku nie służył i karabinu w rękach nie trzymał.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda
22 grudnia 2023 21:35

Naddniestrze.

Zapomniany konflikt.

 

Spojrzałem na mapę z gugla i tak od wschodu:

Odessa

Tyraspol

Kiszyniów

Jassy !

 

jasny gwint, coś dawno temu o tym czytałem, że tam w drugiej połowie osiemnastego wieka ...

Od Odessy do Jassów w linii prostej rzut beretem.

Na piechotę to trzeba dobrego przewodnika.

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 22 grudnia 2023 21:35
22 grudnia 2023 21:54

Jassy to w Multanach (współcz. w  Rumunii). Blisko nich jest Cecora (współcz. Tutora), też w Rumunii.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 22 grudnia 2023 21:54
22 grudnia 2023 22:03

Zgadza się.

 

:)

praca nad mapą.

Do pomocy używam ołpenstritmap. Wędrówki naprzykład po Azji są trudne, bo nazwy pisane są w lokalnym (niech będzie) alfabecie.

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 22 grudnia 2023 21:26
22 grudnia 2023 22:51

Demokracja odniosła zwycięstwo.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 22 grudnia 2023 22:51
23 grudnia 2023 00:12

demokraci wszystkich krajów łączcie się, bo jak nie to strzelam

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 22 grudnia 2023 18:47
23 grudnia 2023 21:15

Dziś w Polsacie trafiłem na audycję prowadzoną przez redaktora Gugałę z udziałem premierów Millera i Bieleckiego. Tematem było prezydenckie veto dotyczące budżetu. Treść (trzy punkty) została na początku przedstawiona w formie wpisu w jakimś komunikatorze (!). Bez pośpiechu, można było sobie przeczytać. Potem panowie premierzy odwracali kota ogonem, ale bez błysku, co spowodowało zatroskanie redaktora. Starość nie radość.

 

P.S.

Chyba jednak usłyszeli: ... bo jak nie to strzelam.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 23 grudnia 2023 21:15
26 grudnia 2023 05:07

Słyszeli to już dawno. Tyle że w poprzedniej wersji w miejsce demokratów byli proletariusze.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda
26 grudnia 2023 11:07

" Prawa Mołdawii do niej nie są kwestionowane przez nikogo i były wielokrotnie potwierdzane przez wszystkie mocarstwa, w tym Rosję."  - oczywiście że tak, ona sobie tam będzie w swoim kształcie nienaruszona i koniec kropka. Nie wyobrażam sobie ,że FR pozwoli na coś innego.

Mołdawia https://pl.wikipedia.org/wiki/Mo%C5%82dawia  wystarczy popatrzeć skrótowo na ten kraik,aby wyzbyć się myśli,że obecnie cokolwiek teraz zmieni się.... Mołdawia chyba najbardziej obecnie biedny kraik ,bez żadnej nadzieji aby zostawiono ją w spokoju.

Rząd Mołdawi w końcu ,wobec przykładnej  denazyfikacji Ukrainy ,próbował pomóc uchodźcom z Ukrainy przyjmując ludności troszkę... Rezultatem była kara FR czyli zmniejszenie: Gaz, ropa naftowa i węgiel, które użytkowane w Mołdawii, były niemal całkowicie importowane z Rosji. W odpowiedzi na pomoc Ukraińcom Gazprom zmniejszył na początku o 70% dostawy...więc wiadomo jakie były reakcje ludu....

Nie ma takiej opcji nawet rozważać ,że Mołdawia przystąpi do UE ,wpływy prorosyjskich "komunistów",które tam rządzą ,są zbieżne z polityką Kremla,a FR nie pozwoli sobie wbić takiego klina. I nie mam szanowny Stanisławie,żadnych zbędnych myśli,na tyle oceniam tylko stan faktyczny,a  ten rzekomo "jako zapomniany konflikt -Naddniestrze" mogą tylko zapomnieć czytelnicy,ale nie politycy.... Notka całkiem,całkiem przypominająca,że Mołdawia jeszcze "dycha" i chciałaby dusza do tego" raju".....

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 26 grudnia 2023 11:07
26 grudnia 2023 13:17

Ujmę to tak, ma Pani na ten temat informacje mocno niepełne i jeszcze mocniej jednostronne.

Ale, oczywiście, nie zamierzam ich korygować, pomijając kwestię, że Pani i tak by w taką korektę nie uwierzyła.

 

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 26 grudnia 2023 13:17
26 grudnia 2023 14:03

Dobrze to pan ujął,bo powoli tracę wiarę w informacje,które zawsze są niepełne i jednostronne nie tylko dla mnie,że tak ośmielam się ująć....

I nie napisałam niczego własciwie innego co pan zawarł w notce, bo wątpliwości typu " co zrobi Mołdawia  jeśli tradycyjnie prorosyjska Gagauzja zdecyduje się odrzucić integrację europejską? Wcale nie wiadomo, czy na pewno tak się stanie, jeśli np. perspektywa przystąpienia Mołdawii do UE okaże się bliską perspektywą"

Ja sądzę,że takiej perspektywy nie ma,no chyba ,że zostanie to uzgodnione z FR a  Niemcami...upst UE...,to wtedy tak w taką korektę uwierzę...I wcale nie chodzi tutaj o moje przekonania,tylko realia.... Bo czy jest inaczej?,czy tylko dla picu FR trzyma tam troszkę swoich dzielnych żołnierzy.? i która to Mołdawia jest absolutnie uzależniona od gospodarki FR?...Co prawda tak maleńki kraik i to dokładnie "wymięszany" chyba nikomu nie wadzi,ale..... No chyba,że jest coś innego o czym ma pan wiedzę......lub pod tzw stołem odbywa się handel kraikami jak to bywało już historycznie...ja takiej wiedzy nie posiadam,no bo skąd?........

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 26 grudnia 2023 14:03
26 grudnia 2023 18:42

Tam miesza najwięcej Waszyngton per procura Bukaresztu.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 26 grudnia 2023 18:42
26 grudnia 2023 19:58

Hmn...ciekawa wskazówka,lecz Stanisławie widzi pan co się dzieje-wobec takich tanecznych zamieszek wojennych i pretensji terytorialnych na globie ziemskim..Waszyngton do  Mołdawi może tylko dodać :zmięszana,ale tylko wstrząśnięta"...Chyba,że Waszyngton uważa Mr Putę za niespełna rozumu(sorry),aby odpuścił sobie ot tak Mołdawię...chociaz tam ponoć terroryzmu i faszyzmu ni ma,ale żołnierzyków jest ciut troszkę...

Chociaż nasz Prezydent Duda mocno sekundował Ukrainie i Mołdawi ,że w 2025 przy Prezydencji Polski w Unii w 2025 roku będzie  ZA...a nie przeciw... ale ,czort wie jak to się potoczy przy nowych władcach...

Decydować będzie USA-FR-Niemcy jak coś nie "wymięszają i wstrząsną" Europą,tak że wszystko przed nami...a może już wszystko zaplanowane... głowy nie należy dawać jak to poleci........

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 26 grudnia 2023 18:42
26 grudnia 2023 20:00

Za króla Olbrachta wyginęła szlachta ?

Może (?), ale nomina się baardzo zmieniły (kilka razy).

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 26 grudnia 2023 20:00
27 grudnia 2023 19:04

w życiu bym się nie domyślił, że się pozmieniały

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 27 grudnia 2023 19:04
27 grudnia 2023 23:15

Po co się domyślać.

Ślepy widzi.

 

 

zaloguj się by móc komentować


MarekBielany @stanislaw-orda 27 grudnia 2023 23:56
28 grudnia 2023 21:02

To prawda nudzę się,

ale dlaczego setnie ?

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 28 grudnia 2023 21:02
28 grudnia 2023 22:27

a skąd mam wiedzieć dlaczego?

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda
28 grudnia 2023 22:32

Tak sobie pomyślałem.

nudzisz się setnie

/////////////////////

:)

 

brak kuriera z jedną szerokością

 

:)

 

 

 

zaloguj się by móc komentować


MarekBielany @stanislaw-orda
28 grudnia 2023 22:50

Nie lubię takich linków.

To jest jak rozmowa z towarzystwem od ubezpieczeń, po wykręceniu numeru pogadanka o ochronie i takie tam pierniczenie i życzenia na nowy rok. 

 

Wyspiański ?

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda
28 grudnia 2023 23:07

no dobra, wobec tego niech będzie, że miało być sennie

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować