-

stanislaw-orda : [email protected].

Pobujajmy trochę w obłokach

Czyli rzecz będzie o szczytach górskich. Zapewne każdy, kto miał bodaj bierną styczność np. z teleturniejami, zapewne słyszał, iż w pytaniach i odpowiedziach pojawia się taka fraza, że na naszej planecie jest czternaście szczytów o wysokości przekraczającej 8 000 metrów nad poziom morza (dalej:  m npm). To prawda, ale niepełna. O tym jak bardzo niepełna oraz dlaczego, będzie wyjaśnione w niniejszej notce, która powstała głównie na podstawie publikacji wybitnego polskiego himalaisty Jana Kiełkowskiego:
„Najwyższe góry świata. Spis  ośmiotysięcznych i siedmiotysięcznych szczytów Ziemi” (wydanie I - Düsseldorf 1998).
https://wspinanie.pl/2020/04/jan-kielkowski-1943-2020/
 https://stapis.com.pl/wp-content/uploads/2018/05/Spis-osmiotysiecznych-i-siedmiotysiecznych.pdf

Jak wynika z tytułu wyżej podanej publikacji, opowieść dotyczyć będzie nie tylko ośmiotysięczników.

Na początku zobrazuję pewien problem dotyczący dokładności pomiaru wysokości w przypadku szczytu, dla którego ta wysokość sytuuje się np. w pobliżu granicy 8 000 m npm, kiedy jedne źródła podają, że wynosi ona 8001 metrów, inne że 7999, a jeszcze inne podają równe 8000. A zatem do jakiej puli należy taki szczyt zaliczyć, czy do tych co powyżej, czy może jednak nie powinno włączać się takiego „niedomierzonego” przypadku do najwyższych z najwyższych?
Ale skoro jedne pomiary wskazują, że powyżej, a inne że przeciwnie, to przecież i tak źle, i tak niedobrze. Dlatego sformułowanie podobnych pytań powinno brzmieć:  ile jest szczytów górskich o wysokości co najmniej 8 000 m npm, choć i tak wspomniany problem dokładności pomiaru wcale nie zniknie. Dlaczego więc pomiary w dobie satelitarnej, gdzie można mierzyć wysokości obiektów na innych planetach i księżycach, dają rozbieżne wyniki? Oto np. w przypadku Mt. Everestu, góry najczęściej i najdokładniej mierzonej, różnica spowodowana grubością pokrywy śnieżnej w relacji do „gołej” skały, osiąga 5 metrów pomiędzy okresami lata i zimy.  Dlatego często podawane są dwa pomiary wysokości dla najwyższego wierzchołka tej góry, czyli 8849 oraz 8844 m npm.

Jak z tego wynika należy rozróżnić stosowanie określeń góra i szczyt. Otóż góra może posiadać kilka szczytów, a bywa, że i kilkanaście. W tym miejscu pojawia się niebanalny problem, czyli od jakiej wielkości występ skalny, znajdujący się na rozległym masywie wysokiej góry, można potraktować jako oddzielny wierzchołek?  Autor ww. publikacji wymienia pięć kategorii szczytów, przy czym kryterium stanowi rozmiar względnego przewyższenia nad poziomem najniżej położonej lokalnej przełęczy, oddzielającej ten szczyt od najbliższego kolejnego.

Do kategorii pierwszej zaliczył dominujące samodzielne szczyty o przewyższeniu (deniwelacja) powyżej 500 m nad najgłębszą rozdzielającą je przełęczą. Wydzielił w niej kategorię extra, czyli owe 14 głównych ośmiotysięczników, dla których takie przewyższenie przekracza 1000 m. Natomiast w ostatniej (piątej) kategorii umieścił występy skalne o deniwelacji nie przekraczającej 50 metrów (turniczki, iglice, kazalnice, etc.), choć w praktyce o co najmniej  10-cio metrowej wysokosci względnej  (są to  tzw. kulminacje, tj.  nierówności na stokach góry).

Czternaście ośmiotysięczników należy do kategorii extra, z czego dziesięć, obok głównego najwyższego, posiada jeszcze inne wierzchołki (kulminacje), co powoduje, że pełna ich lista (wg wszystkich pięciu kategorii) liczy 46 pozycji. Wszystkie ośmiotysięczniki znajdują się w obszarze dwóch systemów górskich, czyli Himalajów oraz Karakorum. I tak, w Himalajach jest ich 10 (łącznie 34 wierzchołki), zaś w Karakorum 4 (łącznie 12 wierzchołków).
[vide: Aneks na końcu notki]

Oto przykładowa ilustracja zagadnienia, czyli zdjęcie masywu himalajskiego ośmiotysięcznika Lhotse (8516 m npm; Himalaje Wysokie):
https://www.google.com/search?q=lhotse&rlz=1C1AVFA_enPL749PL749&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=2ahUKEwjtjdy_4Jj0AhXXc30KHZf8AXIQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1366&bih=657&dpr=1

W masywie tego ośmiotysięcznika można wyróżnić cztery samodzielne szczyty o wysokości powyżej 8000 m npm oraz jeszcze inne wierzchołki i kulminacje na stokach tychże szczytów.
[Aneks;  poz. 4].

I wcale nie jest tak, że największy stopień trudności dla wspinaczki (wejścia na najwyższy wierzchołek) dotyczy góry najwyższej. Wśród omawianej „14” za najtrudniejszą do zdobycia uchodzi Annapurna, dopiero dziesiąta wg „wzrostu”, bo wyrastająca o niespełna 100 metrów nad magiczną granicę 8000 m npm. W ogólnej zaś kategorii najtrudniejszych szczytów do wspinaczki czołowe pozycje wcale nie są zajęte przez ośmiotysięczniki. Ponadto daleko nie wszystkie wysokie góry (czyli powyżej 6500 m npm) zostały zdobyte, a nawet dokładnie zmierzone. Zainteresowanie budzą jedynie te najwyższe, bo tylko one przemawiają do wyobraźni sponsorów ekspedycji wysokogórskich (głównie producentów wyposażenia i osprzętu spinaczkowego), jak również tylko one znajdują swoje „pięć minut” w oddźwięku medialnym. Stąd cała masa gór ciekawych, ale nikogo nie interesujących, poza jakimiś ekscentrycznymi i bogatymi maniakami. Ale jak dużo może być w gronie multimilionerów podobnych maniaków?
Toteż w przypadku siedmiotysięczników najczęściej zdobywane są te leżące w masywie ośmiotysięczników, niejako „po drodze” do najwyższego wierzchołka, zwłaszcza gdy eksploratorzy wybierają coraz to nowe drogi wejścia na główny szczyt. Albo takie siedmiotysięczniki, które są w grupie kilku najwyższych szczytów w odrębnych systemach górskich (Pamir, Tien Shan, Hindu Kush i bodaj jeszcze tylko dwa inne systemy, o czym będzie dalej).

Tak więc istnieją setki siedmiotysięczników (i jeszcze więcej sześciotysięczników), które nikogo nie zainteresują i najpewniej nigdy nie doczekają się żadnej ekspedycji na swój szczyt. Pomijam tu kwestie dostępności ze względu na sytuację polityczną w danym państwie czy regionie, lub choćby względy tajemnicy wojskowej (poligony dla testowania eksperymentalnej broni, instalacje militarne typu sztolnie dla rakiet balistycznych, etc.). Niektóre z gór uznawane są przez lokalne społeczności za „święte” , wtedy władze, dla zachowania spokoju społecznego, nie wydają pozwoleń na podejmowanie nań ekspedycji wspinaczkowych.

W publikacji Jana Kiełkowskiego znajduje się zestawienie siedmiotysięczników (tj. o wysokości od 7000 do 7999 m npm), które liczy ponad 500 takich obiektów. Wierzchołki o takim zakresie wysokości znajdują się także w masywach górskich omówionej czternastki ośmiotysięczników. To oznacza, iż poza wierzchołkami o wysokości od 7000 do 8000m npm oraz wyższymi, góry te posiadają także wierzchołki niższe. Ze względów objętościowych  ograniczam niniejsze wyliczenie jedynie  do siedmiotysięczników, chociaż w oparciu o inne publikacje można by takie zestawienie rozszerzyć np. do granicy 6500 m npm.  Nie jest to jednak konieczne, gdyż  chodzi mi tylko o ilustrację pewnego problemu, a nie o dokładną inwentaryzację.

Inwentaryzacja taka nie byłaby zresztą możliwa z tego względu, że w publikacjach stosowane są różne zakresy dokładności danych, często nazwy szczytów nie pokrywają się, w jednych dane szczyty występują samodzielnie, w innych zaś jako boczne wierzchołki szczytu głównego, w jeszcze innych w ogóle nie są uznawane za odrębne, samoistne wierzchołki. Co nie mniej ważne, często-gęsto występują różnice w przypisywanej im wysokości. Problem wydaje się  nierozwiązywalny, gdyż dla bardzo wielu szczytów i ich wierzchołków nie przeprowadzono żadnych indywidualnych pomiarów, a tylko  odwzorowanie na podstawie poziomic warstwowych pokazanych na mapach o rozmaitej  szczegółowości. Dlatego np. dla kilkanastu szczytów jest podana  wysokość ok. 7000 m npm, a zatem część z nich ma ją niższą, a część wyższą. W innych przypadkach dla szczytów już pomierzonych wskazania pomiarów różnią się nawet o 30 metrów.

W opracowaniu J. Kiełkowskiego ilość „siedmiotysięczników” przekracza 530, ale weryfikacja tej wielkości nie jest możliwa. Pomiary satelitarne realizują ważniejsze zlecenia, zatem wykonanie dokładniejszych pozostaje nadal kwestią otwartą. Istnieje także trudny do rozstrzygnięcia problem regionalnego usytuowania niektórych ze szczytów, jesli znajdują się one na pograniczu rozległych systemów górskich. Jedne publikacje zaliczają je np. do Himalajów, a inne do Karakorum.  A jeszcze w innych opisują takie przypadki terminem „nieznany” (unknown). Ilości tych nigdzie nie przypisanych sięgają10 procent ogółu „siedmiotysięczników”. Dlatego lepiej posługiwać się wartościami względnymi, niż podawać dane liczbowe, obarczone sporym ryzykiem błędu. Niemniej, nawet uwzględniając wskazany margines niedokładności, dane procentowe oddają wystarczająco dokładnie proporcje ilościowe między poszczególnymi systemami górskimi (rząd wielkości). Wypada dodać, że systemy górskie dzielą się na łańcuchy oraz pasma (masywy)  górskie, a w ramach tych ostatnich występują grzbiety górskie.

W przypadku siedmiotysięczników  -  53 procent ich ogólnej ilości (z 530) znajduje się w Himalajach, a 36 procent w Karakorum. Kolejnym systemem górskim o najliczniejszej ich reprezentacji jest Hindu Kush (Hindukusz) – 7,6 procent, a jeszcze kolejnym Pamir – 2,3 procent.

Pozostałe trzy systemy górskie to Kuen Lun (Kunlun w Tybecie, Chiny), Tien Shan (Tienszan – pogranicze Chin, Kirgistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu)) i Daxue Shan (gł. chińska prowincja Syczuan), których łączny udział wynosi 1,1 procent, czyli sześć szczytów:
3 – Kunlun,  2 – Tienszan, 1 – Daxue Szan.

W Aneksie  umieściłem  siedmiotysięczniki należące do systemu ośmiotysięczników. Ponadto takie dane uzupełniłem w przypadku trzech najbardziej obszernych pasm górskich, czyli pasmo Annapurny, pasmo Gashebrum i pasmo Dhaulagiri.

ANEKS

W wykazie szczytów stosuję angielską nomenklaturę w  odniesieniu do usytuowania  ich w relacji do wierzchołka głównego, czyli:
N – północny, S – południowy, E – wschodni, W – zachodni. Oraz  odpowiednio:  NE – północno-wschodni,  SW – południowo-zachodni, etc. A także C  -  środkowy (central) i boczny.

  1. Mt. Everest  / Himalaje
    (
    Czomolungma)
    główny                                             8849                                     
    S                                                             8750
    NE 1                                                       8383
    W 1                                                        8296
    NE 2                                                       8230
    NE 3                                                       8180
    -------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:        

NE 4                                                       7884
NE 5                                                       7670
W  2                                                       7309
NE 6                                                       7125

  1. K-1  )  / Karakorum
    (Chogori; Godwin Austen)
    główny:                                            8611
    SW 1                                                      8580
    SSW                                                       8300
    SW 2                                                      8230
    SW 3                                                      8134
    -------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:
    boczny                                                  7750
     
  2. Kanchenjunga / Himalaje
    (Kanczedzonga
    główny:                                            8586
    W (Yalung Kang)                                  8505
    C                                                             8482
    S                                                             8476
    SE                                                           8150
    -------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:
    N                                                          7756
    szczyt zarodkowy                             7700
    S (Hoqsback  Peak)                          7379
     
  3. Lhotse / Himalaje
    główny:                                            8516

    SW                                                         8450
    W 1                                                        8426
    C                                                             8414
    L. Shar                                                   8386
    CE                                                           8376
    N 1                                                         8270
    N 2                                                         8250
    N 3                                                         8230
    E                                                             8019
    -------------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:
    W 2                                                        7948
                                                                   
  4. Makalu / Himalaje
    główny:                                            8485
    E 1                                                          8208
    SE                                                           8010
    ---------------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:
    N                                                             7964/7952
    E 2 (Makalu Shar)                                 7937
    E 3                                                          7709
    Black Gendarme                                  7600

5 a.  Makalu II / Himalaje
         główny (
Kangchuntse):                   7678
         S                                                             7650

  1. Cho  Oyu / Himalaje      

główny:                                             8230
Yalung Shoulder                                   8200
E                                                              8010
-------------------------------------------------
siedmiotysięczniki:
N                                                             7570
S                                                              7500

  1. Dhaulagiri I / Himalaje                 
    główny:                                           8167
    -------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:

    Dh. II                                                     7751
    Dh. III                                                    7715
    Dh. IV                                                    7661
    Dh. V                                                     7618
    Dh. VI                                                    7268
    Dh. VI C                                                7150   
  1. Manaslu  / Himalaje                     
    główny:                                            8163
    -----------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:

    E                                                             7992
    N1                                                          7157
    N2                                                          7130                                                    
  1. Nanga  Parbat / Karakorum
    główny:                                             8125

    S                                                              8042
    ---------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:
    boczny                                                  7910
    N 1                                                         7816
    N 2                                                         7745
    N 3                                                         7510
  1. Annapurna  I /Himalaje
    główny:                                             8091
    C                                                              8051
    E                                                              8010
    -------------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki pasma Annapurna (A):
    A. II/główny:                                     7937

    SW                                                           7850
    A.III/główny:                                     7555
    A. III E                                                     7430
    A. IV/ główny:                                   7525
    A. IV S                                                     7010
    A. South / główny                            7100
     
  2. Gashebrum I / Karakorum          
    (
    Hidden Park)
    główny:                                              8068
    ----------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:

    E                                                              7817
    S 1                                                           7535
    N                                                             7490
    SE                                                            7416
    S 2                                                           7109
  1. Broad  Peak / Karakorum
    (Falchan Kangri)
    główny:                                           8051
    boczny 1                                              8035
    boczny 2                                              8028
    ----------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:
    S                                                              7721
    N                                                             7490/7550
  1. Gashebrum II / Karakorum         
    główny:                                             8035
    -------------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:

    E                                                              7772
    SW                                                          7385
    SE                                                           7103
    -----------------------------------------------------

Pozostałe siedmiotysięczniki w paśmie Gashebrum (G) – do poz. 11 i 13:

         G. III / główny:                               7952
        
G. III W                                                 7810
         G. III NE                                                7702
         G. IV / główny                                7980
        
G. IV. NE 1                                           7430
         G. IV NE 2                                             7300
         G. V / główny                                  7147
        
G. V. E 1                                               7130
         G. V E 2                                                 7090     

 

  1. Shisha  Pangma / Himalaje        
    (Gosaintham)
    główny:                                            8012
    --------------------------------------------------
    siedmiotysięczniki:
    C                                                             7999
    W                                                            7966
    SE (Pungpa Ri)                                      7486
    NW                                                         7262

 

******

Wykaz wszystkich moich notek na portalu "Szkoła Nawigatorów" pod linkiem:

http://stanislaw-orda.szkolanawigatorow.pl/troche-prywaty      

 

 

 

 

 


                                                                             

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 



tagi: najwyższe szczyty górskie 

stanislaw-orda
14 listopada 2021 22:23
18     1180    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

BTWSelena @stanislaw-orda
14 listopada 2021 22:51

Panie Stanisławie,daję panu plusa za interesujący temat,który pobieznie przeczytałam.Mam od urodzenia lęk wysokości i nawet przy pobieżnym czytaniu mam "mróweczki"...pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @BTWSelena 14 listopada 2021 22:51
14 listopada 2021 23:18

Nie jestem w stanie pisać o "wojnie" prowadzonej za pomocą szpadla i gałęzi.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda
14 listopada 2021 23:28

To nawet na Kasprowym dwa metry lodowego śniegu nie są ...

 

bujaniem w obłokach.

 

P.S.

Podzielmy przez dwa. Czy na czterotysięcznikach też ?

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 14 listopada 2021 23:28
14 listopada 2021 23:43

Mam takie oto pytanie, czy miałeś bodaj pobieżną styczność z zagadnieniami dotyczącymi klimatu na Ziemi?

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @stanislaw-orda 14 listopada 2021 23:18
14 listopada 2021 23:45

hybrydowej, na dodatek.

Tylko nie wiem czy owa hybryda to tenże szpadel,  czy może raczej ta gałąź.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @stanislaw-orda 14 listopada 2021 23:18
14 listopada 2021 23:52

Źle mnie pan zrozumiał,ja nie żartuję z notki.Chętnie czytam,ale muszę na raty,bo samo skojarzenie wysokości szczytów.... to taka moja fobia.Kiedyś wdrapałam się z wycieczką na sporą "górkę "i musieli mnie ściągać. Sory,jeżeli pana uraziłam,nie było to moim zamiarem. Rzeczywiście nie jestem w tej dziedzinie fachowcem ,a góry napawają mnie lękiem,chociaż mam do nich 80 km Sama nie wiem dlaczego tak mi się napisało?.Z bojaźni,czy szacunku ,że można tak sobie o szczytach pisać?.. Ot tyle...

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @stanislaw-orda 14 listopada 2021 23:45
14 listopada 2021 23:57

Wiem co to jest szpadel i widziałem kolegę spadącego z wiśni. Dziś nie ma takich wysokich.

 

P.S.

Czym normalny, będzie się rozliczał z kamieniami na gór szczycie.

Triangulacją ?

!

To nikomu nie jest potrzebne ?

 

Jest klimat na Ziemi.

 

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @stanislaw-orda
15 listopada 2021 00:02

Mnie uczyli w polskiej podstawówce, że czomolungma 8848. Mojego Synka, że anglosaska góra Eweresta 885 chyba coś. Twraz przeczytałem, że przed rokiem 1865 dystrybutorzy propagandy nie uwypuklali odnoszenia do Tybetu podległego, czy obsikującego teren Londynu, po prostu podliczano włościa z nieludzkich terenów, ale ładnie wyglądających w Słońcu z wspaniałą panoramą i prestiżową dziś górę oznaczono jako Szczyt XV.

I czytam o wielkim pierwszeństwie zdobytym przez Polaków:

"większość, bo aż 10 ośmiotysięczników zimą zdobyli jako pierwsi Polacy. Należy uznać ich zatem za królów tej kategorii, bowiem są oni absolutnymi hegemonami, biorąc pod uwagę to właśnie kryterium. "
"Pierwszego zimowego wejścia na Everest dokonali polscy himalaiści – Krzysztof Wielicki oraz Leszek Cichy (17 lutego 1980)" "w 1978 roku Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest. Rutkiewicz jest również pierwszą kobietą, która stanęła na K2. 18 maja 2009 roku, po wejściu Kingi Baranowskiej na Kanczendzongę, Polska została pierwszym krajem, którego przedstawicielki zdobyły wszystkie czternaście ośmiotysięczników"
"w 1978 roku Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest. Rutkiewicz jest również pierwszą kobietą, która stanęła na K2. 18 maja 2009 roku, po wejściu Kingi Baranowskiej na Kanczendzongę, Polska została pierwszym krajem, którego przedstawicielki zdobyły wszystkie czternaście ośmiotysięczników"

Czyli dziś góra powinna mieć nazwę Mount Najwyższa.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Brzoza 15 listopada 2021 00:02
15 listopada 2021 00:07

Chyba Mount Cherry.

?

zaloguj się by móc komentować

Brzoza @MarekBielany 15 listopada 2021 00:07
15 listopada 2021 00:20

Wychodzi teraz, że Najwyższa, bo Pan jesteś niezdecydowany - ani kropka, ani znak zapytania.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Brzoza 15 listopada 2021 00:02
15 listopada 2021 00:22

Poczekam kto pierwszy wejdzie na ośmiotysięcznik boso. Niech będzie, że latem.Bo inne opcje (samotnie, bez wspomagania aparatem tlenowym, zimą,  etc. ) zostały już wyczerpane.

Podejrzewam, że może to być polski himalaista.

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @BTWSelena 14 listopada 2021 23:52
15 listopada 2021 00:25

Pani także mnie źle zrozumiałaa, bo to nie był z mojej strony przytyk, a tylko sarkazm z głównego wątku tematycznego dominującego na portalach.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @stanislaw-orda
15 listopada 2021 10:06

Wiele wskazuje na to że Mount Ewaryst ma zupełnie inny wymiar niż się wydaje.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @DYNAQ 15 listopada 2021 10:06
15 listopada 2021 10:49

Nie rozumiem, po co się komu ma coś  w tej kwestii wydawać. Chińczycy porobili pomiary satelitarne i wynik jest znany dokładnościa do dziesiątych metra. W publikacjach zaokrągla się  ten wynik zazwyczaj do pełnych metrów, czyli 8849, choć co pełnych (dziewięciu) metrów brakuje bodajże 20 centymetrów.

zaloguj się by móc komentować


stanislaw-orda @DYNAQ 15 listopada 2021 11:03
15 listopada 2021 11:28

O, pardon, faktycznie.

U Ewarysta mam bana od momentu, gdy go zapytałem w kwestii, skąd i jaką mam mieć pewność, że i on sam nie jest "ze służb".

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @MarekBielany 14 listopada 2021 23:57
17 listopada 2021 21:25

Nie odpowiedziałeś na moje zapytanie.

Chociaż może jesteś zdania, że odpowiedziałeś.

Kto cię tam wie.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować